Najdou se však i lidé, kteří rozhodnutí soudu kvitují. Je mezi nimi J. K. Rowlingová, autorka slavné knižní série o čarodějnickém učni Harry Potterovi. „Bylo zapotřebí tří výjimečných, houževnatých skotských žen s armádou za zády, aby Nejvyšší soud tento případ projednal. Tím, že vyhrály, ochránily práva žen a dívek v celém Spojeném království,“ napsala na síti X spisovatelka J. K. Rowlingová. Těmito slovy ocenila práci organizace Za skotské ženy (For Women Scotland).
It took three extraordinary, tenacious Scottish women with an army behind them to get this case heard by the Supreme Court and, in winning, they’ve protected the rights of women and girls across the UK. @ForWomenScot, I’m so proud to know you ?????????????????????????????????????????????????????????????? https://t.co/JEvcScVVGS
— J.K. Rowling (@jk_rowling) April 16, 2025
„Trans lidé dnes přišli o nula práv, i když nepochybuji, že někteří – ne všichni – budou zuřit, že Nejvyšší soud potvrdil práva žen založená na pohlaví,“ vyjádřila se autorka, která je známou představitelkou směru kritického ke změně pohlaví a kvůli svým postojům opakovaně čelí obviněním z transfobie.
Rozhořčená je naopak poslankyně Maggie Chapmanová. Komunita transsexuálních osob se teď podle jejího vyjádření pro BBC obává, že společnost „jde po jejich právu na existenci“. Rozhodnutí soudu podle ní povede k rozdmýchání ohně kulturní války. „Transsexuálové se nyní obávají, že by mohli ztratit přístup k zařízením, která v některých případech využívají již desítky let,“ doplnila v pořadu BBC Good Morning Scotland.
Kde budou mít toalety?
Rozsudek kritizovala také Kerrie Meyerová, která ve věku 72 let změnila pohlaví. „Jediným škrtnutím pera je ohrožena bezpečnost a blaho všech trans gender lidí, ať už jsou považováni za biologické muže nebo ženy,“ vyjádřila se 77letá Meyerová. Řekla také: „Narodila jsem se jako muž. Podle zákona jsem žena. Oblékám se jako žena. Chovám se jako žena. A jsem žena. Když jdu na toaletu a je tam jiná žena, neví, jestli mám potvrzení o uznání pohlaví, nebo ne.“
Rozhodnutí soudu pravděpodobně bude mít dopad na používání veřejných záchodů nebo sociálních zařízení na pracovištích. „Dříve si mohli zaměstnanci vybrat, která toaleta jim vyhovuje, tato možnost se však pravděpodobně změní. Domnívám se, že nakonec je budeme žádat, aby používali zařízení pro zdravotně postižené,“ řekl pro Daily Mail právník Peter Byrne, vedoucí pracovněprávního oddělení advokátní kanceláře Slater and Gordon. Podle svých slov se obává, že by mohlo docházet i k soudním sporům.
Emma Bartlettová z advokátní kanceláře CM Murray upozorňuje, že unisex toalety nemusejí být v každém patře, nebo se dokonce nemusejí v budově vůbec nacházet. Transsexuálové by tak podle ní museli chodit třeba o několik pater níž nebo do zcela jiného objektu. „Narušena tak může být jejich pracovní výkonnost a zasažena jejich důstojnost. Důsledkem mohou být soudní spory kvůli diskriminaci,“ obává se Bartlettová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská