Hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy před dvaceti lety objevil prameny jihoamerického veletoku – Amazonky. V rozhovoru pro server iDNES.cz prohlásil, že boj se suchem už jsme v podstatě prohráli. Jen přehrady, které byly v této zemi postaveny za vlády komunistů, představují podle Janského rezervoáry vody, bez kterých bychom na tom byli ještě hůř.
„Od 50. let do roku 1990 jsme postavili přes sto přehrad. V těch jsou tři miliardy kubíků vody. Kdybychom je neměli, už teď bychom měli velkou krizi s vodou. V Německu nám závidí Vltavskou kaskádu, bez ní bychom teď měli v dobách extrémního sucha prázdné koryto Vltavy i Labe. Buďme vděční, že jsme tyto přehrady zdědili, přibližně do roku 2030 z toho můžeme žít. Ale pak už nastane problém, pokud teploty budou stoupat tak výrazně jako v posledních pěti deseti letech. A co bude následovat? Mnohem větší výpar vody z půdy, z volné vodní hladiny i z vegetace. Vegetaci budeme potřebovat, ale budeme také řešit problém s kůrovcem zničenými lesy na Šumavě, na Vysočině či v Jeseníkách,“ poznamenal expert.
Zvlášť když s podzemní vodou hospodaříme tak špatně. Janský má za to, že na rozdíl od mayských indiánů s podzemní vodou hospodaříme prachbídně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp