Podle paleoekologa Petra Pokorného není oxid uhličitý tak velký strašák, jako se o něm neustále mluví. „Existují jiné problémy, nejsou tak bombastické, ale jsou mnohem horší – a není s nimi spojena ta strašná molekula CO2, kterou spousta lidí považuje za jedovatou, která ale vůbec jedovatá není. Je to živina pro rostliny a v našem světě se teď proto, že je v atmosféře více CO2, které tam pochopitelně vypustil člověk, lépe daří rostlinám, takže je svět celkově zelenější,“ tvrdí Pokorný, že oxid uhličitý má i pozitivní důsledky.
„Ty skutečné a horší problémy jsou tak jednoduché věci, že je téměř stydno o tom mluvit, například že se ničí původní biotopy, protože čím víc je na Zemi lidí a rostou jejich nároky, tak se na Zemi častěji vypalují a kácejí lesy,“ mluví Pokorný zejména o problému přelidnění. „Nejsou to žádné korporace – ale ty to samozřejmě dělají také –, ale dominantně jsou to drobní zemědělci, kteří si ukusují další a další políčko z brazilského pralesa nebo někde jinde. Nebo lidé, kteří si třeba někde v Africe opatří ke svému chudému živobytí kozu, aby se uživili a nadojili mléko. To jsou ty drobné změny, které se kumulují v totální environmentální katastrofu,“ má jasno Pokorný, podle nějž je přelidněnost problém číslo jedna, který ale nikdo neřeší.
Současný klimaaktivismus je i vlivem Grety záležitostí mladých lidí. „Proč mladí? Nehledal bych v tom nic komplikovaného, myslím, že to je normální, mladí byli vždy radikální, to k mládí patří, takže je to zkrátka vlastnost mládí. Proto nemyslím, že bych to třeba vyčítal Gretě Thunbergové, která mezi ně patří a je jejich ikonou a vůdcem – je to v pořádku a normální. Ani bych jí dokonce nevyčítal, že poukazuje na to, že vědci zjistili, že… a tak dále, protože vědci to skutečně říkají, za to ona nemůže a celkem věrně referuje o tom, co vědci v mainstreamu tvrdí,“ pokračuje Pokorný v rozhovoru na serveru Kupředu do minulosti.
Podle něj je radikalismus umožněn výstupy klimatických vědců. „Já jako vědec myslím, že ve vědě jako takové je něco špatně. Takže to beru, jak to je, a co na tom vadí alespoň mně osobně, je až příliš velký radikalismus, a že to jde od vrchu, to znamená princip, že ryba smrdí od hlavy. Grétě Thunbergové bych vyčítal ten velmi nesmířlivý, ostrý postoj, který neustále ventiluje,“ zkritizoval Pokorný i Gretu.
„Plus ještě kombinováno s apelem na politiky s představou, že problémy, na které poukazuje, by se měly řešit nějakým globálním rozhodnutím, tedy autoritativně svrchu. To mi přijde velmi nebezpečné, protože to už se skutečně ocitáme na prahu jakési orwellovské éry, a bůh ví, jestli v ní už pomalu nežijeme,“ bojí se Pokorný, kam až klimatický aktivismus povede.
Slova Grety a jejích následovatelů, kteří mluví o zničeném dětství, jsou podle Pokorného dokladem generačního konfliktu. „Je to generační konflikt ve světě, který je čím dál složitější, a technologie je v natolik prudkém vývoji, že generační konflikty prohlubuje. Navíc, a to jsme opět u populačního boomu, lidí je čím dál tím víc a jejich počet roste rychleji, než roste množství zdrojů, alespoň zdrojů tradičních, jako jsou fosilní paliva, zdroje všelijakých surovin. A prostor na této planetě je omezen. Takže myslím, že je to kombinace generačního konfliktu v prostředí, ve kterém pomalu začíná jít do tuhého, ale ne proto, že se mění klima, ale z úplně jiných důvodů, kterých je mnoho a jsou velmi závažné,“ vrací se Pokorný stále k tématu přelidnění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma