Nástup prvního přímo voleného prezidenta na Pražský hrad označil list za Zemanův triumfální a obdivuhodný návrat do vysoké politiky, ve které předtím léta nepůsobil.
„Miloš Zeman v březnu 2013 nastoupil do úřadu a na konci prázdnin už byl nejmocnějším mužem v zemi, ačkoli česká ústava nedává prezidentovi velké pravomoci. V létě totiž za hanebných okolností padla vláda Petra Nečase a mocenské vakuum mistrovsky vyplnil prezident Zeman,“ napsal list, který připomněl, že Zeman překvapil politické strany a jmenoval úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka. Právě v tomto případě se Zeman prý ale poprvé vážně přepočítal, protože Rusnokově vládě nedokázal zajistit dostatek hlasů mezi poslanci.
Podle listu je ovšem v současnosti český prezident jen stínem toho Zemana, který se dokázal vrátit do vysoké politiky.
Na konci roku 2013 byl Zeman na kolenou
Deník poukázal na to, že na konci roku 2013 se zhoršilo prezidentovo zdraví „vlivem pracovního přetížení a lajdácké životosprávy“. „Zeman byl na kolenou. Od té doby zažívá mnohem klidnější politický život, bez reálného významu pro skutečné mocenské poměry v Česku. To platí i o cestě do Moskvy za (ruským prezidentem Vladimirem – pozn. ČTK) Putinem na oslavy konce druhé světové války nebo o xenofobních komentářích k migraci,“ poznamenal deník. Soudí, že Zeman se může stát prezidentem i podruhé, ale klíčovou postavou v české politice z podzimu 2013 už prý nikdy nebude.
Sme také označilo Zemana za pohromu pro českou zahraniční politiku. „Zatímco vláda podporuje sankce proti Rusku, je víceméně racionální v krizi týkající se migrantů a její prozápadní orientace je očividná, Zeman stojí v ukrajinském konfliktu při Putinovi, posílá vojsko na hranici kvůli uprchlíkům a jeho zahraniční cesty vedou většinou východním směrem,“ napsal list.
Zemanova provinčnost vynikne při srovnání s bývalým polským a současným německým prezidentem
Podle Sme umouněnost a provinčnost Zemana vyniknou při srovnání se státníky okolních zemí - excelentního německého prezidenta Joachima Gaucka či donedávna hlavy polského státu Bronislawa Komorowského. V této souvislosti se list zmínil i o slovenském prezidentovi Kiskovi. „Češi milují Andreje Kisku a Slovákům ho závidí. Líbí se jim Kiskův vítězný příběh, jeho vystupování, že není nudný profesionální politik, jeho charita... Je to vůči Miloši Zemanovi vlastně nespravedlivé – vyhraje přímé volby, a mnoho českých občanů se vidí ve slovenském prezidentovi,“ soudí deník.
„Zeman navzdory svým slibům rozděluje a otravuje veřejný prostor vulgárními slovy, útoky na konkrétní lidi, lže bez skrupulí a využije každou příležitost zahrát na lidovou strunu xenofobie a vůbec toho horšího, co občané nosí v duši. Proto mu nahrává téma migrace, ale to až do voleb nevydrží,“ poznamenal deník Sme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk