Slovenský expremiér Dzurinda se sešel s Madeleine Albrightovou. A hned začal diktovat, co se v zemi musí změnit

25.03.2018 9:35 | Zprávy

Někdejší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda ve svém komentáři na bruselském serveru Politico tvrdí, že je Slovensko „černou dírou“ Evropy a vražda novináře Jána Kuciaka uvrhla zemi „zpět do temnoty“.

Slovenský expremiér Dzurinda se sešel s Madeleine Albrightovou. A hned začal diktovat, co se v zemi musí změnit
Foto: Cas.sk
Popisek: Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda

Dzurinda připomíná, že za „černou díru“ označila Slovensko v roce 1997 tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. „Bylo to v době, kdy byl unesen syn prezidenta Michala Kováče a došlo k zavraždění svědka v kauze policisty Róberta Remiáše. Znovu jsem si na slova Albrightové vzpomněl, když jsem se s ní setkal dva týdny po vraždě Kuciaka a jeho snoubenky v Bruselu,“ píše Dzurinda, který byl premiérem země mezi lety 1998 a 2006.

„Druhá polovina devadesátých let byla v novodobé historii Slovenska pravděpodobně nejhorší kapitolou. V roce 2004 se ale Slovensko připojilo k EU a NATO a později se stalo členem eurozóny. Z „černé díry“ se naše země stala moderním a reformně orientovaným partnerem Západu. Jenže 26. února letošního roku jsme o tento status přišli. Po dvaceti letech jsme se v důsledku vraždy Jána Kuciaka vrátil zpátky do temnot.“

Dzurinda si jako opoziční politik pochvaluje, že občané Slovenska poté vyšli poprvé od roku 1989 hromadně do ulic. A podle jeho názoru k tomu měli velmi vážné důvody. „Propojení vládní strany SMER Roberta Fica s oligarchy je známé od samotného založení strany. Vláda získávala stále větší vliv na chod médií a v souvislosti s tím také rostla Ficova agrese a arogance vůči novinářům. Jednou je dokonce označil za „špinavé slovenské prostitutky, idioty a hady“.

Dzurinda dále hovoří o ztrátě nezávislosti justice, korupčních skandálech a dalších problémech, které spustily současnou vlnu odporu. Ačkoli rezignoval nejprve kontroverzní ministr vnitra Robert Kaliňák a krátce poté i samotný premiér Fico, podle Dzurindy je to stále málo. „Jejich rezignace možná nebude slovenské společnosti stačit. Kosmetické změny ve vládě veřejnou poptávku po spravedlnosti nemohou uspokojit,“ je přesvědčen někdejší slovenský premiér.

Podle Dzurindy není jasné, kam se posune politický vývoj na Slovensku v příštích dnech, ale Slovensko prý má šanci „vyjít z této krize posílené“. „První a nejdůležitější krok na cestě k obnově země podnikli její občané. Nyní je míč na straně opozice. Stávající i nová uskupení mají chuť začít budovat bezpečnější a slušnější zemi. Nyní nastal ten správný čas,“ vyzývá opoziční politik, který se stal před třemi lety poradcem ukrajinského prezidenta Porošenka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …