V dnešní době, kdy sociální sítě hrají čím dál tím důležitější roli ve společenském i politickém životě, rostou obavy z narůstajícího vlivu korporátních monopolů jako je Twitter či konglomerát Meta Platforms, do jehož vlastnictví patří sociální platformy Facebook, Instagram a WhatsApp.
Kritické hlasy upozorňují na hrozbu příliš intimního provázání těchto korporátních kolosů s vládami států a z toho plynoucí nebezpečí pro svobodu slova. Obavy z umlčování politicky nepohodlných disidentů na sociálních sítích podněcují zejména takové případy, jako je kauza amerického spisovatele a novináře Alexe Berensona, jemuž byl smazán účet na Twitteru, údajně na nátlak federální vlády USA.
Informace získané z interních dokumentů Twitteru, které byla společnost nucena odtajnit v rámci soudního řízení, naznačují, že americké federální úřady vyvíjely na firmu nátlak, aby Berensona tzv. banovala (smazala jeho účet a znemožnila mu platformu využívat) kvůli jeho příspěvkům nabízejícím skeptický pohled na přínos a bezpečnost vakcín proti covidu-19. Berenson ve svých tweetech běžně citoval různé studie upozorňující na to, že vakcíny nezabraňují nákaze ani přenosu viru a zároveň psal o možných vedlejších účincích očkovacích látek. Touto svou herezí se provinil proti oficiálnímu dogmatu éry covidové a stal se tak pro administrativu prezidenta Joea Bidena nepohodlným.
Jak přesně nátlak federálních úřadů probíhal, se dozvíme ze zpráv, které si mezi sebou posílali zaměstnanci Twitteru přes firemní komunikační system Slack a které byla společnost nucena odtajnit v rámci soudního sporu. Jeden ze zaměstnanců napsal, že když se vrcholní manažeři společnosti v dubnu 2021 sešli s představiteli Bidenovy administrativy, byla jim údajně položena otázka, proč ještě nesmazali účet Alexi Berensonovi, kterého vládní arbitři pravdy označili za hlavní původní zdroj tzv. „dezinformací“ kolujících po internetu.
Z konverzací mezi zaměstnanci Twitteru však vyplývá, že společnost neshledala Berensonovy příspěvky v rozporu s interními předpisy, v souladu s nimiž se musí chovat všichni uživatelé sítě při jejím užívání. To, že se firma nakonec uchýlila k vymazání Berensonova účtu, tedy byl dle novináře a spisovatele jednoznačný důsledek nátlaku ze strany státní moci. Je pozoruhodné, že první restrikce byly na Berensonův účet uvaleny pár hodin poté, co 16. července prezident Joe Biden veřejně odsoudil poskytovatele sociálních sítí za jejich nedostatečné potírání projevů zpochybňujících bezpečnost a účinnost vakcín, čímž prý „zabíjí lidi“. V srpnu téhož roku pak Twitter Berensonovi definitivně zrušil účet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.