Snažili jsme se dostal Fialu na Macronovu schůzku, připustil Lipavský

17.02.2025 21:43 | Monitoring

Česká republika se neúčastnila pondělního neformálního summitu v Paříži, kde evropští lídři jednali o budoucnosti Ukrajiny a bezpečnostní strategii Evropy. Premiér Petr Fiala (ODS) schůzku bagatelizoval jako „další neformální jednání, které nikam nevede“, zatímco ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že česká diplomacie se o účast snažila, ale neuspěla. Europoslanec Tomáš Zdechovský z vládní KDU-ČSL hovoří o „plivnutí do obličeje vládě“.

Snažili jsme se dostal Fialu na Macronovu schůzku, připustil Lipavský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že Česko se o účast aktivně snažilo. To staví do nového světla vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), který schůzku označil za „další neformální jednání, které nikam nevede“.  

Lipavský se premiéra ve vysílání CNN Prima NEWS zastal a uvedl, že jedna schůzka není měřítkem diplomatické práce Česka. „Já bych této jedné schůzce, byť je důležitá, nepřikládal zase tak velký důraz,“ dodal Lipavský.

Zároveň ale připustil, že česká vláda usilovala o možnost být součástí jednání, na němž se sešli zástupci Polska, Německa a dalších zemí.  

Náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL) reagoval na situaci slovy, že Česko bylo o průběhu schůzky průběžně informováno a že vláda vedla intenzivní konzultace s partnery z Polska, Nizozemska a Dánska, kteří nás na schůzce zastupují.

Naopak opoziční politici vidí situaci jinak. Expremiér Andrej Babiš (ANO) ironicky poznamenal, že česká diplomacie nemá dostatečnou váhu, aby byla přizvána k významným jednáním. „Vsadili na politiku podlézání a klanění se a za všemi běhali v předklonu. Proto je nikdo nebere vážně, proto se dnes v Paříži jedná bez České republiky,“ uvedl na síti X na adresu české vlády.

 

 

„Ani ta stará, plesnivá, prodražená munice jim nezajistila účast v Paříži. Zkrátka naše lídry nikdo nebere vážně,“ poznamenal šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš pro Echo24.

Plivnutí do obličeje české vládě

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) označil neúčast Česka za „plivnutí do obličeje“ vládě, která je jedním z největších podporovatelů Ukrajiny. „Považuji to za plivnutí do obličeje naší vládě, která patří mezi nejhlasitější podporovatele napadené země. Dokázali jsme přijmout bez výmluv statisíce Ukrajinců nebo jsme rozjeli muniční iniciativu, a nedostaneme místo u stolu? Chyba,“ napsal europoslanec na sociální síti X.  

 

 

Podle některých zdrojů mohl být jedním z důvodů, proč Česko nebylo do Paříže pozváno, váhavý postoj vlády k vyslání mírových jednotek na Ukrajinu. Tuto možnost česká strana dosud jednoznačně nepodpořila, zatímco některé jiné země tuto iniciativu podporují.  

„Evropa není u jednacího stolu na světové scéně. Česko není u jednacího stolu ani na evropské scéně. Toť realita těchto dní, kdy se lámou dějiny,“ uvedl  na síti X ekonom Lukáš Kovanda k summitu. „Poláci teď jednají u Macrona v Paříži, jak se má Evropa postavit Trumpovi. Maďaři mají premiéra, jenž je klíčovou Trumpovou spojkou v Evropě. Slováci mají eurokomisaře, který bude ve jménu Evropy vyjednávat s Trumpovými lidmi o clech. Koho mají Češi?“ táže se Kovanda.

Neformální summit evropských lídrů v Paříži byl svolaný francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Hlavním tématem jednání byla budoucnost evropské bezpečnosti a další podpora Ukrajiny v kontextu probíhajícího konfliktu. Na setkání se sešli zástupci klíčových evropských zemí včetně Německa, Velké Británie, Itálie, Polska, Španělska a Nizozemska, stejně jako představitelé Evropské unie a NATO.  

Mezi hlavními body schůzky byla reakce na americko-ruská jednání. Evropské státy vyjádřily obavy z možného vyloučení Evropy z klíčových jednání o ukončení války na Ukrajině. Summit byl svolán poté, co Spojené státy začaly vyjednávat s Ruskem o možném příměří, aniž byly Ukrajina či EU přímo zapojeny do těchto rozhovorů.  

Vedla se také debata o vyslání evropských mírových jednotek: některé státy otevřely otázku možného nasazení evropských vojáků na Ukrajině v rámci mírové mise. Zatímco Velká Británie a Švédsko projevily ochotu takovou možnost zvážit, Německo a Španělsko považují tuto debatu za předčasnou. Tato otázka bude předmětem dalších jednání.

Britský premiér Keir Starmer prohlásil, že pro vyslání poválečných mírových sil na Ukrajinu musí existovat bezpečnostní závazek Spojených států a že je příliš brzy na to, aby řekl, kolik britských vojáků by byl ochoten vyslat. „Evropa musí sehrát svou roli a já jsem připraven zvážit nasazení britských sil na místě spolu s dalšími, pokud bude uzavřena trvalá mírová dohoda, ale musí existovat americká pojistka, protože americká bezpečnostní záruka je jediným způsobem, jak účinně odradit Rusko od dalšího útoku na Ukrajinu,“ řekl Starmer podle agentury Reuters.

Účastníci summitu se shodli, že Evropa musí posílit svou obranu a strategickou autonomii, aby nebyla zcela závislá na rozhodnutích USA a Ruska.  

Na summitu chyběly některé východoevropské země včetně České republiky a Rumunska.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Česko se díky koaličním vlastizrádcům ke kterým se přidali i Babiš s jeho ANO, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 18.02.2025 7:18:15
stalo podřadným nesvéprávným americkým protektorátem když schválili tu plně podřízeneckou smlouvu DCA s Bidenovými Američany . Ve světě tu naší dobrovolnou vojenskou kolonizaci zaznamenali a neberou nás už jako suverenní nezávislý stát. Takoví Maďaři mají s Američany taky vojenskou smlouvu ale Americká vojenská základna na jejich území je plně podřízená Maďarské armádě mají ji pod kontrolou .U nás mohou Američani pobývat v neomezeném počtu a v postavení nadřazeném naším zákonům a to pořádný rozdíl. Když byl premiér Babiš tak si jel pro domácí úkoly do sídla CIA v Langley po něm tam byl i premiér Petr Fiala políbit prsten. Pohrdá tak s námi celý svět taková je realita. Náš ministr zahraničí je tragikomická figurka. Lokaje ,vlastizrádce a vlezprdelky nemá nikdo rád ani ten komu slouží. Proto musíme dát ve volbách šanci ryze vlasteneckým stranám aby se lokajsky plazící Česko opět postavilo na vlastní nohy.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …