Vládní návrh také nahrazuje nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto chce novelu prosadit ve Sněmovně nejpozději do konce července. Pokud poslanci nedospějí k závěrečnému hlasování dnes, další dějství závěrečného schvalovacího kola je bude čekat příští týden.
Navrhované změny jsou podle kabinetu nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Opozice naopak mluví o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.
Mezi opozičními pozměňovacími návrhy vzbudilo pozornost i rozšíření už dříve schváleného krácení penzí prominentů někdejšího komunistického režimu o představitele tehdejší Československé strany lidové a Československé strany socialistické. Ani tuto úpravu Jiřího Maška (ANO) by dolní komora podle stanoviska sociálního výboru podpořit neměla.
Zákony může Sněmovna schvalovat podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Vyhrazení jiných hodin může opozice zablokovat. Ve středu se poslanci k projednávání novely dostali po 3,5 hodině kritických vystoupení opozičních předáků k práci nynější koaliční vlády Petra Fialy (ODS). K běžné debatě o předloze Sněmovna dosud nedospěla, zákonodárci z opozice do ní aktuálně podali desítku přihlášek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk