Druhé čtení návrhu zahájili poslanci v září, přerušili ho a dokončili až dnes. Rozpravu opět provázely spory mezi pravicí a vládní koalicí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém za "balkánskou kravinu" v narážce na to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) se při jeho tvorbě inspiroval v Chorvatsku. Babiš naopak argumentoval tím, že chorvatský model je nejmodernější a nejekonomičtější, protože Chorvatsko k němu přistoupilo až v nedávné době. Tvrdil také v reakci na výtky pravice, že systém se nedá obejít a nebude shromažďovat citlivé údaje od poplatníků. Finanční správa podle něj neuvidí žádná data o spotřebě obyvatel, a nebude je tedy moci ani zneužít.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je systém mimo jiné zbytečný a zatěžuje i poctivé podnikatele. Stát také podle něj získá cenné informace, které se dají zneužít. Slíbil, že jeho strana udělá vše pro to, aby Sněmovna takový zákon nepřijala.
Evidence tržeb má omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům. Podle Babiše má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí. Do státní pokladny by mohla podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun ročně. Prodejci, na něž tato povinnost dopadne, budou odesílat údaje do centrální databáze, a to buď bezprostředně, nebo v některých případech do pěti dnů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp