Jednání dolní komory o zdravotnické předloze, která má také zavést automatickou valorizaci úhrad státu za jeho pojištěnce, se v souvislosti s odporem opozice patrně protáhne. Snížením úhrad do veřejného zdravotního pojištění chce stát ušetřit v letošním rozpočtu 14 miliard korun. Nová částka je navržena tak, aby stát za celý letošek odvedl do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni.
Opoziční představitelé podobně jako prezident tvrdí, že nižší platby mohou ohrozit kvalitu a dostupnost péče. Vládní činitelé takové obavy opakovaně odmítli. Zástupci koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že Sněmovna Zemanův postoj přehlasuje. Potřeba je k tomu nejméně 101 poslaneckých hlasů, koalice jich má v plném složení 108.
Senát dal souhlas s rozšířením NATO o dvě severské země už v první polovině srpna. Očekává se, že postoj dolní komory bude stejný. Samotná ratifikace za Česko pak bude spočívat v podpisu prezidenta.
Poslanecká debata k energiím a růstu cen má začít čtvrt hodiny po skončení schůze k novele o zdravotních platbách. V návrhu programu mimořádné schůze není žádný zákon. Poslanci by měli obecně diskutovat o "strategii vlády pro řešení energetické krize, zdražování a hrozby rostoucí nezaměstnanosti". Opozice tvrdí, že kabinet žádný plán nemá. Schůze se nakonec ale nemusí uskutečnit, pokud Sněmovna návrh programu koaliční většinou zamítne. Navzdory tomu se ale ještě před hlasováním o návrhu programu otevře prostor pro debatu, v níž mohou vystoupit jen řečníci s přednostním právem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.