Úvodem se vrbětické kauze věnoval Karel Schwarzenberg. Od chvíle, kdy česká vláda oznámila ruské zapojení do této kauzy, je pozice Česka v zahraniční politice jiná. „Pozice se trochu posunula. Byli jsme nuceni zaujmout jasné stanovisko. Naše politická scéna se musela sjednotit, snížil se počet ruských agentů, to je dobrá věc,“ vyslovil se čestný předseda TOP 09.
Otázkou podle něj je, jak dlouho v takové pozici Česko setrvá. „Nejdůležitější je, aby byla výdrž, pokud to bude pouze výkyv, bylo by to celé marné,“ doplnil kníže.
Pirátský poslanec František Kopřiva zmínil roztříštěné postoje nejen na vládní úrovni. „Každý říkal jiný počet vyšetřovacích verzí, to mě zklamalo,“ podotkl a zmínil i kontroverze kolem zrušené Hamáčkovy cesty do Moskvy.
Naopak o oslabení české pozice hovořil politik KSČM Daniel Pawlas. Svá slova demonstroval na faktu, že ostatní země členské unie se ke kauze Vrbětice staví poměrně „vlažně“. „Ta podpora je nicotná,“ zmínil, že hromadné vyhošťování diplomatů z unijních zemí se nekoná. „Německo vysílá signály k Rusku, že je to přatelská země,“ poukázal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab