Sobotka: Vývoj na Krymu podtrhuje úsilí o energetickou bezpečnost

06.03.2014 19:58 | Zprávy

Události na Ukrajině okolo Krymu podtrhují úsilí o posílení energetické bezpečnosti, míní premiér Bohuslav Sobotka. Na tiskové konferenci po schůzce lídrů zemí EU k situaci předseda české vlády zdůraznil, že unie by se v případě krizí měla umět rozhodovat svobodně, bez závislosti na ruské ropě a ruském plynu.

Sobotka: Vývoj na Krymu podtrhuje úsilí o energetickou bezpečnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Součástí závěrů summitu jsou věty o odhodlání EU pomoci Ukrajině s dodávkami energetických surovin, diverzifikací jejich zdrojů a efektivním propojením s Evropou. Už delší dobu se hovoří o možnosti zpětných dodávek plynu z Evropy přes Slovensko.

Sobotka podporuje podpis asociační dohody s Ukrajinou

„Jsem přesvědčen, že to, co se dnes odehrává na Ukrajině, to, jakým způsobem postupuje Rusko, znovu podtrhuje úsilí evropských zemí posílit energetickou bezpečnost," myslí si Sobotka. Zmínil potřebu silnějšího propojení energetických sítí, ať už plynovodů, ropovodů nebo elektrické rozvodné sítě tak, aby Evropa pokud možno byla energeticky bezpečná. Mohla by se tak podle předsedy vlády v případě konfliktů podobných tomu ukrajinskému rozhodovat svobodně bez závislosti na ruských dodávkách.

Český premiér má za naprosto nezbytné, aby EU aktivně přispěla ke stabilizaci nové ukrajinské vlády a ke stabilizaci ukrajinské ekonomiky. „Myslím si, že je dobře, že se k tomu Evropa aktivně přihlásila," řekl na tiskové konferenci.

Nynější ukrajinská vláda je legitimní partner pro jednání, uvedl Sobotka

Sobotka také podpořil podpis politické části asociační dohody ještě s nynějším kabinetem premiéra Arsenije Jaceňuka. „Posílí to autoritu současné vlády, a pokud to posílí autoritu, tak to také pomůže v jejím úsilí o udržení územní integrity Ukrajiny," uvedl Sobotka. Jaceňuk dnes s šéfy států a vlád osmadvacítky jednal a podle diplomatů jeho vystoupení přispělo k jednoznačnějšímu postoji EU, než jaké se původně plánovalo.

„Nynější ukrajinská vláda je legitimní partner pro jednání," uvedl Sobotka. Připomněl také, že Jaceňukův kabinet při svém vzniku získal v parlamentu „větší než ústavní většinu".

Podle Sobotky jsou omezení daná energetickou závislostí vidět například v nynějším tvrdším postupu Spojených států vůči Moskvě. „Rozdíl... je dán právě tím, jak rozsáhlá je obchodní výměna a jaké je propojení energetických sítí mezi Evropou a Ruskem. To je faktor, který musíme brát v úvahu, nejde jen o stabilitu na Ukrajině, ale také o ekonomickou a sociální stabilitu v Evropě," uzavřel Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přepadly Okamuru. Ten otočil kameru na ně. Redaktorky z ČT neměly příjemné natáčení

19:00 Přepadly Okamuru. Ten otočil kameru na ně. Redaktorky z ČT neměly příjemné natáčení

Předseda SPD se střetl s redaktorkami pořadu Reportéři ČT. „Vůbec jsem nepochopil, proč mi tady ta p…