V Česku se propadá průmyslová výroba už 2,5 roku, loni v listopadu byl zaznamenán meziroční pokles 2,7 %. Příčina je známá, s drahými energiemi nelze průmysl provozovat. Má Česko nějakou alternativu, co budeme dělat? Služby? Nebo se necháme vyživovat Evropskou unií?
Nechat se vyživovat Evropskou unií – to jste mě pobavil! A Evropskou unii bude vyživovat kdo? Už Thatcherová věděla „Problém se socialismem je v tom, že nakonec vám dojdou i peníze ostatních lidí.“ Nic trefnějšího se v této souvislosti říci nedá. Ony totiž peníze docházejí už i té EU, jak nám to ukazuje Německo, které je v recesi, nebo Francie, která není schopna stlačit svůj rozpočtový schodek. Alternativa není. EU zavelela vstříc zelené sebevraždě, aniž vymyslela záložní plán. Ono to nejde jen tak se rozhodnout: „Tak, a teď budeme mít ekonomiku založenou na tom a tom oboru.“ Takhle to nefunguje. My měli naši ekonomiku založenou na průmyslu, protože jsme v tomto odvětví měli komparativní výhody. Jinde je nemáme. Nemáme je vlastně nikde. Pokud se EU nevzepřeme, nezastavíme tuhle ideologii a necháme si průmysl zničit, už ho do původní podoby nenastartujeme. Protože naše trhy už budou obsazené jinými zeměmi. Ona je to dost jednosměrná jízda a nejde si to jen tak rozmyslet a myslet si, že svou ztracenou konkurenceschopnost hned vrátíme zpět. To, co roky ničíme, bychom zase roky budovali – i kdybychom se k tomu hned rozhodli. Jenomže ono se to zatím naopak pořád zhoršuje.
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg otočil, co se týče internetové cenzury, fact-checkeři již nebudou prověřovat příspěvky. CNN už varuje, jak to může Facebook a další sociální sítě poškodit, že mohou klesnout příjmy z reklamy atd. Může se něco takového stát? Nebo se CNN jen snaží strašit, protože fact-checkeři byli z řad spřátelených médií?
Jasně že americká CNN jenom straší, protože americká CNN je velmi progresivistická. To bych vůbec nebrala vážně. Spousta amerických firem, jako například Ford, obecně mnoho firem ze Silicon Valley, ale i banky, už od ESG ustupují, protože zjistili, že si jim krutě nevyplácí. Takže tohle je jen naskočení na nový trend mírného odklonu od ESG. (ESG je název ideologie, jejíž součástí je právě cenzura.) To spíš zajímavější je jiný aspekt. Mnoho Čechů by si mohlo myslet, že tímto snad končí cenzura na sociálních sítích. Ale to vůbec není pravda! Amerika je věc jedna, ale Evropa je věc úplně jiná, protože EU má zákony DSA a další, které vyloženě po sítích „moderování“ neboli cenzurování diskuse požadují. Takže by bylo chybou podlehnout dojmu, že sítě v Evropě se stanou svobodné. Určitou svobodu si aktuálně zachovává v Evropě jen X, a to stále s Evropskou komisí o svobodu slova bojuje.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta