Jak Holub konstatoval, někdy i přes krizi je lepší zatnout zuby a přece jen zkusit, jestli to nepůjde vydržet, než se pustit do brutálních konfliktů. A to je nynější případ. „Sociální demokraté a zvláště sociálnědemokratičtí poslanci se chtěli distancovat od Andreje Babiše a jeho gigantického střetu zájmů. Proto mnozí z nich opozici slíbili, že podpoří zákon navržený poslancem TOP 09 Martinem Plíškem, který by Babišovi zakázal žádat o veřejné zakázky,“ píše Holub. Babiš však pohrozil položením koalice a předčasnými volbami a ČSSD couvla.
„Páteční ústup sociálních demokratů se od té doby vykládá různými způsoby. Není překvapením, že zvláště opoziční poslanci oprášili výtku, podle níž chladný a racionální Sobotka není chlap. Také podle očekávání se spekuluje o tom, jak se premiér a ostatní sociální demokraté lekli, že Babišova média opět z dávné minulosti vytáhnou nesrovnalosti při privatizaci nejen ostravských dolů, ale také plzeňské Škodovky, při níž Sobotka asistoval,“ konstatuje Holub. A všímá si také dotační aféry Čapí hnízdo ohrožující Babiše, což však rozhodně není stejná munice jako deset let staré ohlasy ostravské a plzeňské privatizace.
„Obliba koaliční vlády Bohuslava Sobotky ani jejích protagonistů neklesá, občas dokonce roste. S tím roste i nervozita, co se stane, když všechno nepůjde tak dobře. Ekonomika se v minulém roce skoro rekordně zlepšila, zůstává však na prášcích s názvy nízký kurz koruny a vysoké eurodotace. Jak přijmou lidé, až se prášky vysadí a ekonomika zpomalí? A co udělá s popularitou vládních stran, když nastane první opravdu vážný průšvih, který už nepůjde svést na předchozí kabinety? Třeba by bylo lepší vládu rozpustit a především znemožnit partnera, který bude za všechno odpovědný,“ podotýká Holub s tím, že gigantický malér se blíží také v podobě dálničního mýta, které od příštího roku nebude nikdo vybírat.
Původní text ZDE.
„Na obzoru se navíc objevil další a ještě větší průšvih, který se v první řadě týká především sociálních demokratů. Vláda se do značné míry oprávněně pyšní, jak dokáže čerpat eurodotace, jenže teď vážně hrozí, že bude vracet Evropské unii padesát miliard z dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Babiš byl k ministryni školství Kateřině Valachové loajální a dosud drží výbušné informace u ledu. Není však důvod, aby v tom pokračoval během koaliční války,“ sděluje také komentátor.
„Nechám vás v tom,“ naznačil Babiš Sobotkovi dokonce i v médiích, a to stačilo, že protibabišovská revolta sociálních demokratů skončila. Majitel Agrofertu vyhrál bitvu a teď může rozhodnout, jestli se mu spíše vyplatí ve vládě zůstat, anebo přejít do opozice a zahájit osmnáctiměsíční volební kampaň,“ uzavřel Holub s tím, že oba muži toho však na sebe vědí příliš mnoho. A pokud jednoho z nich usvědčí ze zločinu, budou nakonec viset oba, uvědomují si podle Holuba koaliční partneři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef