„V pátek 26. srpna 2016 bude předseda vlády Bohuslav Sobotka jednat ve Varšavě s ostatními premiéry zemí visegrádské skupiny a německou kancléřkou Angelou Merkelovou,“ informoval dnes úřad vlády.
Před pátečním summitem kancléřka na pozvání Sobotky přijede do Prahy. Ve čtvrtek ji čeká schůzka se Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem a zavítá také na České vysoké učení technické v Praze. Podle sdělení úřadu české vlády se bude hovořit o budoucnosti Evropské unie, o pokračování v Česko-německém strategickém dialogu a o spolupráci ve vědě, výzkumu a moderních technologiích.
Hlavním účelem návštěvy v Praze je však podle mluvčího německé vlády příprava summitu 27 zemí EU v Bratislavě, který se uskuteční 16. září a při kterém se bude bez Británie hovořit o rozhodnutí britských voličů opustit unii.
Totéž téma bude zřejmě dominovat také summitu V4, kde budou kromě Sobotky s Merkelovou hovořit také polská premiérka Beata Szydlová, předseda slovenské vlády Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán.
Pětice předsedů vlád se bude ve Varšavě věnovat také konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, sankcím vůči Rusku, vztahům EU a Běloruska nebo situaci v Turecku, kde dosud doznívají důsledky nezdařeného červencového puče.
Představitelé V4 Merkelovou v minulosti opakovaně kritizovali kvůli jejímu vstřícnému postoji k uprchlíkům. Ve společných prohlášeních V4 v uplynulém roce vyzývala zejména k lepší ochraně hranic před přílivem běženců a zdůrazňovala bezpečnostní rizika migrační vlny.
Samostatně se někteří členové vlád jednotlivých zemí V4 vymezovali vůči Merkelové ostřeji. Na Slovensku i v Maďarsku vládní představitelé vystupovali proti kancléřčině přesvědčení, že víc než milion uprchlíků, kteří přišli do Evropy, je možné začlenit do společnosti. Kritikem tohoto názoru Merkelové je i český prezident a někteří další čeští politici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk