„Byl bych skutečně nerad, kdyby se atmosféra vyvolaná referendem otočila do nějaké zášti vůči lidem, kteří pracují v Británii a pocházejí ze středu či východu Evropy,“ poznamenal český premiér podle ČTK.
Po referendu, kde se Britové v poměru 52 : 48 vyslovili pro odchod z Unie, se na britských ostrovech zvýšil počet xenofobních útoků vůči přistěhovalcům včetně právě těch ze zemí východní Evropy.
„Je to historický okamžik, o který málokdo stál,“ poznamenal český premiér Sobotka při příchodu na summitové jednání. Pro Camerona bude dnešní večer první příležitostí vysvětlit svým evropským partnerům nejen okolnosti, které vedly k výsledku hlasování, ale také to, jak si Londýn představuje další postup.
Země EU i evropské instituce naléhají na rychlé spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy a začátek formálního vyjednávání o britském odchodu. Cameron už dal ale najevo, že podobný krok by měl učinit až jeho nástupce v čele britské vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp