Výsledkem jednání bude memorandum, podle kterého by se mělo v ČR i příští rok konat investiční fórum s čínskou účastí, Česko usiluje i o organizaci jednání skupiny 16+1 o letectví. Hlavním výstupem letošního summitu by měly být takzvané Rižské směrnice, sdělil novinářům úřad české vlády. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. ČR má zájem o prohloubení spolupráce v rámci letectví. Také dlouhodobě usiluje o organizaci summitu premiérů 16+1 v Česku, sdělil úřad.
„Pro ČR je tam zajímavé, že bude pokračovat investiční fórum, které každoročně pořádáme v ČR,“ řekl novinářům Sobotka při příchodu na jednání k obsahu směrnic. Fórum podle něj proběhne v Česku nejen letos, ale i příští rok. „Chceme zorganizovat také fórum, které by podpořilo možnosti certifikace našich letadel tak, abychom je mohli posílat do Číny,“ dodal. Sám se nechystá podepisovat žádná memoranda.
Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství
Schůzky ve formátu 16+1 probíhají každoročně od roku 2012. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.
Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství. O vztazích zemí se rozproudila debata po nedávné schůzce ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlámou. Prezident, premiér a předsedové parlamentních komor po něm vydali prohlášení, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici tvrdí, že prohlášení je projevem vazalství Česka.
Dovoz z Číny do Česka letos do konce srpna klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 1,7 procenta na 276 miliard korun. Český export oslabil o pět procent meziročně na 29 miliard korun. Sobotka před odletem do Rigy novinářům řekl, že je nutné pracovat na tom, aby se výrazný nepoměr mezi exportem a importem vyrovnal.
Dalším podepsaným dokumentem bude deklarace o spolupráci mezi námořními přístavy. Ten zahrnuje přístavy v Jaderském, Baltském a Černém moři, včetně suchozemských říčních toků. Jeho cílem má být společný rozvoj námořní a říční dopravní sítě a navazujících železničních i silničních koridorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp