Sobotka prozrazuje, co chystá na schůzku s Číňany

05.11.2016 16:25 | Zprávy

V Rize dnes začalo dvoudenní jednání evropských zemí s Čínou na pátém summitu ve formátu 16+1. Česko na setkání států východní a střední Evropy s Čínou reprezentuje premiér Bohuslav Sobotka, který cestu do Rigy využívá i k bilaterálním schůzkám především s premiéry z oblasti Balkánu. Zprávu přinesla ČTK.

Sobotka prozrazuje, co chystá na schůzku s Číňany
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína

Výsledkem jednání bude memorandum, podle kterého by se mělo v ČR i příští rok konat investiční fórum s čínskou účastí, Česko usiluje i o organizaci jednání skupiny 16+1 o letectví. Hlavním výstupem letošního summitu by měly být takzvané Rižské směrnice, sdělil novinářům úřad české vlády. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. ČR má zájem o prohloubení spolupráce v rámci letectví. Také dlouhodobě usiluje o organizaci summitu premiérů 16+1 v Česku, sdělil úřad.

„Pro ČR je tam zajímavé, že bude pokračovat investiční fórum, které každoročně pořádáme v ČR,“ řekl novinářům Sobotka při příchodu na jednání k obsahu směrnic. Fórum podle něj proběhne v Česku nejen letos, ale i příští rok. „Chceme zorganizovat také fórum, které by podpořilo možnosti certifikace našich letadel tak, abychom je mohli posílat do Číny,“ dodal. Sám se nechystá podepisovat žádná memoranda.

Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství

Schůzky ve formátu 16+1 probíhají každoročně od roku 2012. S Čínou na nich diskutuje 11 členů Evropské unie a pět dalších zemí z Balkánu. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie.

Česko v březnu s Čínou uzavřelo dohodu o strategickém partnerství. O vztazích zemí se rozproudila debata po nedávné schůzce ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlámou. Prezident, premiér a předsedové parlamentních komor po něm vydali prohlášení, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici tvrdí, že prohlášení je projevem vazalství Česka.

Dovoz z Číny do Česka letos do konce srpna klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 1,7 procenta na 276 miliard korun. Český export oslabil o pět procent meziročně na 29 miliard korun. Sobotka před odletem do Rigy novinářům řekl, že je nutné pracovat na tom, aby se výrazný nepoměr mezi exportem a importem vyrovnal.

Dalším podepsaným dokumentem bude deklarace o spolupráci mezi námořními přístavy. Ten zahrnuje přístavy v Jaderském, Baltském a Černém moři, včetně suchozemských říčních toků. Jeho cílem má být společný rozvoj námořní a říční dopravní sítě a navazujících železničních i silničních koridorů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …