„Vyzval jsem francouzského prezidenta, aby také jejich firmy zohlednily problém velkých platových rozdílů a aby také francouzské firmy sáhly k rychlejšímu zvyšování platů pro naše zaměstnance,“ uvedl Sobotka.
Česko je přitom s Francií poměrně na kordy, francouzský premiér totiž naši vlast zkritizoval kvůli odporu k přerozdělení žadatelů o azyl i kvůli sociálnímu dumpingu. Podle něj západní firmy najímají levnější pracovní sílu z východu. Macronova kritika se snesla i na Polsko a Slovensko. A jeho slova byla velmi rázná – mluvil dokonce o zrádném a cynickém přístupu těchto zemí, za něž by měl následovat trest.
Postoj francouzského prezidenta pak podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, která volila diplomatičtější slova. Ale i ona upozornila na to, že Evropská unie je založena na společných hodnotách, píší Lidové noviny.
Sobotka si však podle tisku debatu s Macronem pochvaloval – hovořil o ní jako o velmi otevřené. A zároveň také uvedl, že Macron přišel s nabídkou intenzivního dialogu. „Myslím, že jsme všichni pochopili, že je to dobrý příspěvek k tomu, abychom udrželi Evropskou unii pohromadě. Že pokud máme rozdílná stanoviska v některých oblastech, je třeba hledat nějaké rozumné, pragmatické řešení pro Evropskou unii jako celek,“ uvedl český předseda vlády, jenž se domnívá, že zvolení Macrona do čela země galského kohouta by mohlo přispět k tomu, aby se věci pohnuly.
„Jeho vstup na evropskou scénu může znamenat určitý rychlejší pohyb v Evropské unii a může to být jistý katalyzátor,“ dodal Sobotka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef