„Cameron původně sliboval, že po výsledku referenda případně aktivuje ten článek padesát. Ale když Brexit dopadl tak, jak dopadl, najednou říkal: Já už nic, nechám to na svého nástupce. Ten bude znám asi v září, ale ani pak není jisté, kdy bude aktivován článek 50,“ poznamenal hned na úvod svého vystoupení Prouza.
Následně reagoval na dotaz, zda Česko může v EU vůbec něco prosadit proti vůli Německa. „Já bych možná zmínil dva příklady. Když si vezmete migraci, tak ještě před rokem prosazovalo Německo extrémní názor, zatímco dnes už mluví jinak. Mluví o ochraně vnějších hranic EU, o vybírání migrantů. A to přesně byly priority Česka,“ zdůraznil Prouza.
Druhým příkladem může být energeticko-ekologická agenda. Kdyby vše zůstalo na Německu, tak bychom dnes měli např. mnohem tvrdší podmínky na obnovitelné zdroje. I tady si střední Evropa prosadila svůj záměr.
Hrozí, že se Britové ocitnou ve velkém střetu zájmů
V tuto chvíli prý hraje v náš prospěch, že je předsednickou zemí EU právě Slovensko, se kterým jsme si velmi blízcí. Slovensko a Česko mají spoustu pracovníků v Británii a podle Prouzy bude trvat na tom, aby zůstaly zachovány čtyři základní svobody – svobodný pohyb zboží, kapitálu, služeb a osob. Britští politici by to rádi rozkouskovali. Chtěli by mít přístup na evropský trh, ale nechtějí pouštět naše členy na svůj trh. „Na to nesmíme přistoupit,“ zdůrazňoval Prouza. Téma Brexitu vidí v podstatě jako hlavní téma slovenského vládnutí v Evropě.
Za nějaký čas by ovšem EU měla předsedat Velká Británie a tady je důležité, jak se vláda v Londýně zachová. Pokud by se ostrovní království svého předsednictví nevzdalo, byl by to podle Prouzy problém. „Byl by to velký střet zájmů, protože pochybujeme o tom, že se budou Britové poctivě snažit najít kompromis. Proto je třeba, aby Britové řekli jasně: My se předsednictví vzdáváme,“ zdůraznil tajemník pro evropské záležitosti.
Do studia ČT v jednu chvíli dorazil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), který si podle vlastních slov netroufá hodnotit, koho si britští konzervativci zvolí do čela strany. „Já mám dojem, že v té straně zavládne pocit odpovědnosti,“ konstatoval europoslanec obecně.
Prouza v této souvislosti zkritizoval někdejšího starostu Londýna Borise Johnsona, který vedl kampaň za odchod z EU, ale po svém vítězství odmítl usednout do premiérského křesla. John se tím podle Prouzy politicky zdiskreditoval a po Brexitu se stáhl proto, aby svou image nepoškodil ještě víc, kdyby se snad někdy chtěl vrátit na politické výsluní.
Pánové se také vyjádřili k myšlence prezidenta Miloše Zemana, že by bylo dobré vypsat referendum o vystoupení Česka z EU či z NATO. Hlava státu dala najevo, že si vystoupení z EU nepřeje. A jak by podle vás referendum o Czexitu dopadlo, ptal se moderátor.„ Já bych si tipnul 65 ku 35 procentům pro setrvání,“ zaznělo z úst Sobotkova spolupracovníka. Tím ovšem ještě neskočil.
„Já vůbec té myšlence (prezidenta Zemana) nerozumím, Evropská unie existuje, nerozpadá se. A dělat referendum jen proto, že je to teď v nějaké zemi populární, nebo proto, že je venku špatné počasí, tak k tomu důvod nevidím,“ zdůraznil tajemník z Úřadu vlády. Varoval, že bychom současně nemohli říkat, že EU chceme reformovat a že z ní chceme vystoupit. Pojďme se raději podílet na reformě EU, apeloval na občany Prouza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp