Sobotkův „pan Evropa“ Prouza nechápe, proč chce Zeman vypsat referendum o našem členství v EU. Kdyby se ale přece jen konalo, prý bychom stejně zůstali

01.07.2016 21:30 | Zprávy

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) vystoupil v pátek po osmé hodině večer v České televizi a ujišťoval diváky, že Česko si dokáže prosadit své zájmy v Unii, a to i proti odlišným názorům Německa. Ukázalo se to prý např. na uprchlické krizi nebo na energetické politice EU. Stranou pozornosti hosta ovšem nezůstal ani Brexit. Kromě Prouzy zavítal do ČT i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Svorně se vymezili proti Miloši Zemanovi.

Sobotkův „pan Evropa“ Prouza nechápe, proč chce Zeman vypsat referendum o našem členství v EU. Kdyby se ale přece jen konalo, prý bychom stejně zůstali
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Cameron původně sliboval, že po výsledku referenda případně aktivuje ten článek padesát. Ale když Brexit dopadl tak, jak dopadl, najednou říkal: Já už nic, nechám to na svého nástupce. Ten bude znám asi v září, ale ani pak není jisté, kdy bude aktivován článek 50,“ poznamenal hned na úvod svého vystoupení Prouza.

Následně reagoval na dotaz, zda Česko může v EU vůbec něco prosadit proti vůli Německa. „Já bych možná zmínil dva příklady. Když si vezmete migraci, tak ještě před rokem prosazovalo Německo extrémní názor, zatímco dnes už mluví jinak. Mluví o ochraně vnějších hranic EU, o vybírání migrantů. A to přesně byly priority Česka,“ zdůraznil Prouza.

Druhým příkladem může být energeticko-ekologická agenda. Kdyby vše zůstalo na Německu, tak bychom dnes měli např. mnohem tvrdší podmínky na obnovitelné zdroje. I tady si střední Evropa prosadila svůj záměr.

Hrozí, že se Britové ocitnou ve velkém střetu zájmů

V tuto chvíli prý hraje v náš prospěch, že je předsednickou zemí EU právě Slovensko, se kterým jsme si velmi blízcí. Slovensko a Česko mají spoustu pracovníků v Británii a podle Prouzy bude trvat na tom, aby zůstaly zachovány čtyři základní svobody – svobodný pohyb zboží, kapitálu, služeb a osob. Britští politici by to rádi rozkouskovali. Chtěli by mít přístup na evropský trh, ale nechtějí pouštět naše členy na svůj trh. „Na to nesmíme přistoupit,“ zdůrazňoval Prouza. Téma Brexitu vidí v podstatě jako hlavní téma slovenského vládnutí v Evropě.

Za nějaký čas by ovšem EU měla předsedat Velká Británie a tady je důležité, jak se vláda v Londýně zachová. Pokud by se ostrovní království svého předsednictví nevzdalo, byl by to podle Prouzy problém. „Byl by to velký střet zájmů, protože pochybujeme o tom, že se budou Britové poctivě snažit najít kompromis. Proto je třeba, aby Britové řekli jasně: My se předsednictví vzdáváme,“ zdůraznil tajemník pro evropské záležitosti.

Do studia ČT v jednu chvíli dorazil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), který si podle vlastních slov netroufá hodnotit, koho si britští konzervativci zvolí do čela strany. „Já mám dojem, že v té straně zavládne pocit odpovědnosti,“ konstatoval europoslanec obecně.  

Prouza v této souvislosti zkritizoval někdejšího starostu Londýna Borise Johnsona, který vedl kampaň za odchod z EU, ale po svém vítězství odmítl usednout do premiérského křesla. John se tím podle Prouzy politicky zdiskreditoval a po Brexitu se stáhl proto, aby svou image nepoškodil ještě víc, kdyby se snad někdy chtěl vrátit na politické výsluní.

Pánové se také vyjádřili k myšlence prezidenta Miloše Zemana, že by bylo dobré vypsat referendum o vystoupení Česka z EU či z NATO. Hlava státu dala najevo, že si vystoupení z EU nepřeje. A jak by podle vás referendum o Czexitu dopadlo, ptal se moderátor.„ Já bych si tipnul 65 ku 35 procentům pro setrvání,“ zaznělo z úst Sobotkova spolupracovníka. Tím ovšem ještě neskočil.

„Já vůbec té myšlence (prezidenta Zemana) nerozumím, Evropská unie existuje, nerozpadá se. A dělat referendum jen proto, že je to teď v nějaké zemi populární, nebo proto, že je venku špatné počasí, tak k tomu důvod nevidím,“ zdůraznil tajemník z Úřadu vlády. Varoval, že bychom současně nemohli říkat, že EU chceme reformovat a že z ní chceme vystoupit. Pojďme se raději podílet na reformě EU, apeloval na občany Prouza.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…