Soláry, větrné elektrárny a úspory, to je náš štít proti Putinovi. Český moderní energetik má jasno

05.08.2022 13:24 | Zprávy

Z obav vypnutí dodávek ruského plynu do Evropy se hledají nové zdroje energie. Jednou z variant jsou i větrné elektrárny. O tom, jak si stojí Česko v rozvoji obnovitelných zdrojů, které řada českých politiků zpochybňuje jako řešení, hovořil v pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Podle jeho slov je energie z obnovitelných zdrojů lékem na energetickou krizi a vysoké ceny elektřiny.

Soláry, větrné elektrárny a úspory, to je náš štít proti Putinovi. Český moderní energetik má jasno
Foto: ČEZ
Popisek: Větrná elektrárna

Němci v červnu ohlásili výrazný průlom v oblasti obnovitelných zdrojů. Polovina elektřiny vyrobená od ledna u našich západních sousedů pocházela z obnovitelných zdrojů. Nejvíce z větrných a slunečních elektráren, v menším pak i z biomasy a z vodních turbín.

Česko má podle Sedláka podobné povětrnostní podmínky, aby se touto cestou mohlo vydat také: „Určitě takové podmínky máme. Jediný rozdíl je, že nemáme moře, to znamená, že nemůžeme budovat větrné parky na moři, ale ty na pevnině mají vhodný potenciál i pro Českou republiku,“ uvedl. V číslech upřesnil, že výtěžnost na moři se pohybuje kolem 35 %, kapacitní faktor u pozemních větrných elektráren je kolem 24–25 %.

Celý rozhovor najdete ZDE

Se vznikem větrných elektráren jsme podle Sedláka však oproti našim západním sousedům značně pozadu. Česká republika má v současnosti 13 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Pokud bychom se dostali na vyšší podíl, zlevní se výrazně i cena elektřiny. Bohužel v České republice se potýkáme s tím, že je tady určitá nedůvěra k této cestě, zejména u politiků,“ zmiňuje Sedlák pozitiva energie z obnovitelných zdrojů.

Tato pozitiva však nejsou zdaleka jediná. Sedlák zmiňuje, že výhodou energetiky je také čistá energie, tedy i zmírnění negativní stopy v podobě povrchových dolů, exhalací a nemocí způsobených právě vypouštěním škodlivin, jako je tomu u uhlí.

V době, kdy je nejen Česká republika, ale celá Evropa drcena vysokou cenou, způsobenou závislostí na ruském zemním plynu, dokážou větrné elektrárny, podobně jako fotovoltaika, být zdrojem jedné z nejlevnějších elektřin na trhu,“ pokračuje Sedlák.

Větrné elektrárny by nám pomohly vymanit se ze závislosti na ruském plynu: „Jestliže je zemní plyn pro prezidenta Putina jeho zbraní vůči Evropě, tak větrné elektrárny, solární panely a energetická účinnost, tedy úspory energie, jsou evropským štítem vůči těmto snahám, jak zasáhnout Evropu na citlivém místě,“ dodává programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…