„Jsme si vědomi, že nemůžeme zasahovat do rozhodování zvolených slovenských zástupců, současně však věříme, že vláda a parlament Slovenské republiky si uvědomují, že sdílíme společné zápasy o demokracii a svobodu více než kterékoliv jiné dva evropské státy. Věříme, že nechtějí eskalovat napětí ve slovenské společnosti, ani poškozovat budoucnost Slovenska v demokratické Evropě tím, že veřejnoprávní RTVS bude objektem mocenského rozhodování a zvůle,“ zaznívá také v prohlášení, za kterým stojí například režisér Břetislav Rychlík, novinářka Saša Uhlová, Petra Procházková, kněz Marek Orko Vácha,
Podle nadace jsou změny v souvislosti s RTVS, které navrhla Ficova vláda, jednoznačně v rozporu s evropskou legislativou a s demokratickými principy či hodnotami, na kterých bylo Slovensko konstituované po pádu totality, píše mimo jiné Denník N.
„Kroky slovenské vládní moci zpochybňují právo občanů mít svobodný přístup ke kontrole práce jimi volených zástupců. Urychlené pokusy o změnu zákona, změnu veřejné kontroly a odstranění vedení Rozhlasu a televize Slovenska, několik let před vypršením jejich zákonně nabytého mandátu, jsou jednoznačně v rozporu s evropskou legislativou i s demokratickými principy a hodnotami, na kterých byla Slovenská republika konstituována po pádu totality. V důsledcích jsou tyto pokusy namířeny proti občanům Slovenské republiky. Vnímáme to jako snahu o zabrání veřejného prostoru, což nelze chápat jinak, než jako přeměnu demokracie v autoritativní režim. Jsou to tedy občané – posluchači a diváci Rozhlasu a televize Slovenska, proti kterým se tyto kroky politiků nešťastně obrátí,“ píše se také v prohlášení, které podepsali mimo jiné i režisérka Olga Sommerová, Helena Třeštíková, režisér Jan Hřebejk či dramatik Karel Steigerwald.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová