Soros: Ať je prezident Číny nahrazen. Musíme pro to udělat vše

01.02.2022 14:51 | Zprávy

Všichni bojovníci za otevřenou společnost by se právě v letošním roce měli zaměřit na odstranění čínského prezidenta Si, a jeho nahrazení někým, kdo bude „mírumilovnější“. Takto jasnou výzvu přednesl miliardář a šéf impéria nadnárodních neziskovek George Soros v projevu na Hooverově institutu.

Soros: Ať je prezident Číny nahrazen. Musíme pro to udělat vše
Foto: repro youtube, tan
Popisek: George Soros

George Soros vyjádřil názor, že rok 2022 bude v dějinách světa „kritickým“. A srovnal jej s rokem 1936, kdy pořádalo olympiádu Německo jako nejmocnější autoritářský stát světa. Nyní ji pořádá Čína a i ona se podle Sorose pokusí zneužít sportovního svátku k vítězství propagandy.

„Jsme blízko důležitých rozhodnutí, která určí, kam se svět bude ubírat,“ odhaduje král neziskového sektoru. Německo podle něj už jasně řeklo, co chce, na jaře tak učiní Francie. Symbolickým završením prý může být, že se svého autoritářského vládce zbaví ve volbách Maďarsko. A během roku bude jasno na Ukrajině. Tím bude podle Sorose rozhodnuto o osudu Evropy.

Pozornost hedgeového spekulanta se ale soustředí spíše na Čínu. Ta na podzim na stranickém kongresu bude vybírat nového generálního tajemníka komunistické strany. A delegáti rozhodnou, zda dají třetí mandát prezidentu Si Tin-pchingovi.

V USA se na podzim konají volby, které podle Sorose budou také klíčové.

Právě mezi těmito dvěma velmocemi, které budou svou budoucnost volit na podzim, se přitom podle Sorose rozhodne o budoucnosti světa.

Soros prý fandí otevřené společnosti, proto se také jeho nadace jmenuje Open Society Foundation. Otevřená společnost podle něj uvolňuje tvůrčí a inovativní energii, ale její vítězství, jak varoval, není samozřejmé.

Pochválil prezidenta Bidena, že dělá správnou politiku, a že dobře řekl Putinovi, že Rusko za útok na Ukrajinu zaplatí vysokou cenu. Stejně jasně a odhodlaně se podle Sorose dokázal Biden vyjádřit směrem k Číně ve věci Tchaj-wanu.

Uznal, že čínská hypersonická raketa, nedávno předvedená, je velkým úspěchem, kterému USA nemohou konkurovat. USA by podle něj neměly soutěžit ve vývoji raket, ale dbát na politiku „vzájemně zaručené destrukce“.

Pak se filantrop zamyslel, proč Amerika ztratila své nadřazené postavení a proč vůbec musíme řešit nějakou čínskou raketu. Dospěl k závěru, že důvodem jsou technologičtí giganti v oblasti umělé inteligence a sociálních sítí, které ovládly svět.

Zatímco Čína si své „technologické šampiony“ dokázala podřídit politickým cílům, USA s tím váhají, protože dbají o svobodu jednotlivce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

7:39 „Přivítal jsem vás doma. Teď s vámi bojuji o svobodu.“ Fiala kázal mladým, nastoupil youtuber

Premiér Petr Fiala si po vzoru Danuše Nerudové vzpomněl na mladé a přímo je oslovil. Popřál jim všec…