Současná cenzura vychází z cenzury používané nacistickým Německem, tvrdí Koudelka

17.03.2022 16:00 | Zprávy

Známý a respektovaný ústavní právník Zdeněk Koudelka se pustil do náročného pátrání. Chtěl totiž zjistit, kdo konkrétně rozhodl o tom, že bylo před několika týdny umlčeno osm webových stránek, jejichž obsah byl označen za proruský a z důvodu probíhající války na Ukrajině tedy závadný. Jeho pátrání však ve všech směrech naráželo na zavřené dveře a velké mlčení. Podle Koudelky je to tedy jasný důkaz o tom, že cenzuru dnes neprovádějí lidé s vysokým intelektem.

Současná cenzura vychází z cenzury používané nacistickým Německem, tvrdí Koudelka
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Pátrání právního experta Trikolory Zdeňka Koudelky začalo na úřadu vlády. Kabinet Petra Fialy totiž na svém zasedání 25. února přijal usnesení, ve kterém vyzývá všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. „Seznam webů postižených cenzurou vládní usnesení však neobsahuje a už vůbec neobsahuje informaci o tom, jakými články prý podpořily ruský útok. Úřad vlády další informace neposlal, což lze vysvětlit tím, že lže a zatajuje, informace nemá, protože cenzuru vláda nechtěla a jde o výmysl CZ.NIC, nebo cenzuru vláda či její někteří představitelé chtěli ústně v neveřejných utajených jednáních s CZ.NIC, takže informace nejsou zachyceny písemně,“ popsal průběh pátrání Zdeněk Koudelka.

Dalším místem, kde se Koudelka snažil získat relevantní informace, bylo sdružení CZ.NIC, které mu však nesdělilo nic. „To hodnotím jako netransparentní jednání cenzora vycházející ze zneužití monopolního postavení na trhu k internetové doméně cz. Prostě využívají faktickou moc, kterou mají, a na dotazy občanů kašlou. Vnímám to jako poučení, že kdo nechce být okraden o ústavní právo na svobodu slova, nebude doménu .cz využívat. Svoboda slova a sdružení CZ.NIC jsou rozdílné pojmy,“ kritizoval postoj spolku Zdeněk Koudelka, podle kterého je to zároveň výzva, zda nezrealizovat moravskou zeměpisnou doménu nejvyššího řádu, jako má například Katalánsko .cat, jejíž správce by respektoval svobodu slova, a ne tajemná doporučení pražské vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

4:41 Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

Poslance bezpečnostního výboru Sněmovny přišel na uzavřené jednání varovat šéf civilní kontrarozvědk…