Soud bude znovu řešit výroky extajemníka SPD, obhájce podal odpor

09.08.2018 18:18 | Zprávy

Soud se bude znovu zabývat nenávistnými výroky bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka namířenými proti menšinám. Uvedla to Česká televize (ČT). Zprávu převzala ČTK.

Soud bude znovu řešit výroky extajemníka SPD, obhájce podal odpor
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil Staníkovi za výroky pronesené ve Sněmovně trestním příkazem roční vězení podmíněně odložené na dva roky a pokutu 70 000 korun. Staníkův obhájce ale podal odpor, čímž se příkaz ruší.

Staník podle vyjádření některých svědků v médiích loni prohlašoval ve sněmovní restauraci, že příslušníci menšin by měli být posláni do plynu. Vyzýval údajně i k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé po narození stříleli. Soud udělil Staníkovi trest letos koncem července. „Obviněný byl uznán vinným ve smyslu podané obžaloby, tedy ze spáchání přečinu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod, a dále z popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy,“ řekl už dříve ČT šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Udělený trest ale po podání odporu neplatí. Obvodní soud musí nyní nařídit hlavní líčení, ve kterém se bude případem opět zabývat.

Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. Při říjnových volbách bránil novinářům ve vstupu do volebního štábu SPD a volal na ně policii. V asistentské funkci Staník na přelomu loňského listopadu a prosince skončil, protože byl podle poslance Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Tomio Okamura následně letos uvedl, že Staník není členem a už ani tajemníkem hnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…