Soud v Bellinzoně oznámí rozhodnutí o penězích z kauzy MUS

29.11.2013 6:33 | Zprávy

Soud ve švýcarské Bellinzoně dnes oznámí, co se stane s více než 600 miliony švýcarských franků (asi 13,3 miliard korun), které byly ve Švýcarsku zablokovány při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti. Již 10. října stejný soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého a odsoudil je k nepodmíněným trestům vězení.

Soud v Bellinzoně oznámí rozhodnutí o penězích z kauzy MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 na asi stovce účtů zajistili aktiva všech pěti odsouzených, kteří jsou podle soudu vinni podvody, praním špinavých peněz či porušením povinností při správě cizího majetku. Ve Švýcarsku jsou blokovány i peníze dalšího exmajitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel.

Bellinzonský soud v říjnu uvedl, že odsouzení způsobili českému státu škodu ve výši 97 milionů švýcarských franků, tedy něco přes dvě miliardy korun. Kromě toho prý poškodili MUS a připravili ji asi o tři miliardy korun. Dostala by je případně nástupnická společnost MUS, Czech Coal Services, která se připojila k žalobě.

Tribunál dnes oznámí, zda peníze na švýcarských kontech zkonfiskuje a jak rozhodl o případném uhrazení nákladů za soudní řízení a o tom, zda část dostane Czech Coal Services či Česká republika. Mohl by i rozhodnout, aby poškození uplatnili své nároky v civilním řízení.

Odsouzení dnes k soudu nepřijdou

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. Oznámení verdiktu byli přítomni Koláček a Kraus. Oba byli pak několik hodin pod dohledem policie, dokud je soud po dlouhém rozvažování nerozhodl pustit do ukončení celého řízení na svobodu.

Rozsudek bude prezentován v nově rekonstruované soudní budově. Proces se odehrál v improvizovaných podmínkách v sousedním sídle místní policie.

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i dnešní rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku musí soud vyhotovit a advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali dovolání k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…