Soudce zprostil viny policistu, který v Praze tvrdě zastavil služebním vozem prchajícího motorkáře

10.10.2018 16:00 | Zprávy

Obvodní soud pro Prahu 8 dnes zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem, šlo o donucovací prostředek úměrný nebezpečnosti jízdy řidiče motocyklu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.

Soudce zprostil viny policistu, který v Praze tvrdě zastavil služebním vozem prchajícího motorkáře
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. „Důkazy nesmějí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. „Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku,“ uvedl soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

„Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle,“ doplnil. I kdyby posoudil policistův zásah jako trestný čin, šlo by podle soudce o stav krajní nouze.

Policista podle obžaloby loni 16. června zastavil ujíždějícího motorkáře tak, že mu z protisměru, odkud ho řidič nemohl vidět, vjel do cesty služebním autem. Podle žalobce Michala Muravského tím ale nevytvořil zátaras, ale náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat. Do auta narazil v rychlosti téměř 130 kilometrů za hodinu, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce. Policisté motocyklistu podezírali z toho, že má zákaz řízení, který skutečně měl. Navíc řídil pod vlivem alkoholu. Žalobce pro Vaice navrhoval podmíněný trest.

Vaic dnes novinářům řekl, že si za zákrokem stojí. „Je to pro mě pozitivní zpráva v tom smyslu, že ti, kdo ujíždějí, nemají vždycky vyhráno,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Zásah byl podle něj hodně rychlý, ale snažil se prý jednat s chladnou hlavou. „Bezpečnost občanů je pro mě na prvním místě. Vzhledem k tomu, že se podle svého tvrzení nevěnoval řízení, je to jeho věc,“ dodal.

Podle jeho obhájce Josefa Kopřivy si motorkář musel být vědom toho, že ve vysoké rychlosti může srážka nastat. Doplnil, že podle něj byl motocyklista potenciálním vrahem. Během agresivní jízdy, kterou dnes popisovali před soudem další policisté, mohl podle obhájce kohokoliv zabít.

Podle soudce by bylo vhodné, aby se Ministerstvo vnitra či policie více věnovaly problematice takových zásahů a školení policistů. „Zarazilo mě, když jsem se dotazoval na proškolování v takových situacích, jak byli svědci váhaví a jakým způsobem, až skoro marně, lovili z paměti situace, kdy to nacvičovali,“ uvedl v odůvodnění rozsudku. Dodal ale, že právě obžalovaný proškolen byl, o čemž svědčí i listinné důkazy.

„Příprava a výcvik policistů by měly být aktuální a reagovat na to, co se skutečně děje. Sami říkají, že pachatelé čím dál tím častěji ujíždějí, musejí je pronásledovat,“ doplnil s tím, že k použití zastavovacích pásů pro auta existuje rozsáhlá metodika. Pásy ale nelze použít proti motocyklu.

K soudu přišly policistu podpořit desítky kolegů a několik motorkářů, po vynesení rozsudku zatleskali. Někteří z nich měli na znamení solidarity na pažích uvázané světle modré stuhy. Svolavatel setkání, předseda odborového svazu Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký, před rozsudkem uvedl, že pokud bude Vaic odsouzen, bude to mít velký vliv na budoucí rozhodování policistů při podobných zásazích.

Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla nařčení, že policistu účelově kriminalizovala. Odvolala se při tom na znalecký posudek, podle kterého nemohl motorkář policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

22:36 Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 20…