Mezinárodní měnový fond předvídá, že Německo za letošní rok zaznamená pokles HDP o 0,3 %, a bude tak jedinou propadající se ekonomikou ve skupině G7. Výkon německého hospodářství klesá již dvě čtvrtletí po sobě, což ekonomové označují za „technickou recesi“. Problémy jsou prý ale dlouhodobé. „Nízká výkonnost není jen předpovědí – to už vidíme,“ řekl před zveřejněním nejnovějších údajů o HDP Joerg Kraemer, hlavní ekonom Commerzbank AG. „Pro druhou polovinu roku předpovídáme obnovení recese.“
„To, zda se ekonomika plíží, nebo mírně klesá, je podle mě až druhořadý problém,“ domnívá se Thomas Mayer, zakladatel výzkumného institutu Flossbach von Storch. „Myslím, že Německo soutěží o titul ‚nemocného muže Evropy‘,“ říká analytik. Tímto přízviskem byla země označována po svém znovusjednocení v 90. letech, kdy se tamní hospodářství muselo vypořádat s problémy pramenícími ze sloučení dvou dříve zcela odlišně fungujících republik. K důsledkům integračního procesu patřil stagnující růst a vysoká míra nezaměstnanosti, které přetrvávaly až do první dekády tohoto století. Německou ekonomiku pomohly opět nastartovat až reformy kancléře Gerharda Schrödera. V roce 2014 pak skupina ekonomů napsala, že Německo se transformovalo „z nemocného muže Evropy v ekonomickou superhvězdu“. Nyní však země opět čelí hospodářským problémům, jimž odborníci přisuzují hned několik příčin.
Německý průmysl podle agentury Bloomberg sužuje nízká produktivita a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Nyní se tamní hospodářství navíc potýká s energetickou krizí vyvolanou protiruskými sankcemi a odpoutáním se od jaderné energie. Podle spolkové vlády bude trvat minimálně do roku 2027, než se ceny energií vrátí na úroveň před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Mezitím Rusko, jehož hospodářství mělo být sankcemi poškozeno, v hodnotě HDP přepočítané podle parity kupní síly předstihlo Německo, a stalo se tak největší ekonomikou na evropském kontinentu.
Potíže, s nimiž se potýká německá ekonomika, mají však podle některých expertů hlubší kořeny a svědčí a dlouhodobé technologické zaostalosti. „Zvláště Němci kvůli rozsáhlosti své průmyslové výroby ekonomicky stále dramatičtěji zaostávají za USA, protože technologický náskok Ameriky před Evropou se neustále zvětšuje a zvětšuje,“ uvádí hlavní ekonom Deutsche Bank AG David Folkerts-Landau. Označení „nemocný muž Evropy“ bylo dříve přisuzováno Itálii, která si nyní vede o něco lépe. Jak poukazuje Bloomberg, letos poprvé od roku 2003 nastává situace, kdy se německá ekonomika propadne, zatímco ta italská poroste.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Adam Šesták
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.