Od té doby započal rozkol mezi sociální demokracií a Milošem Zemanem. „My jsme v ČSSD zevrubně debatovali o tom, kdo bude naším kandidátem v momentě, kdy měl Miloš Zeman zásadně otřesenou autoritu. On to tedy být nemohl,“ zdůraznil s tím, že vše podrobně diskutovali s Milošem Zemanem i s Pavlem Rychetským.
A Pavel Rychetský, kterého Špidla o kandidaturu žádal asi čtyřikrát, ale pokaždé odmítl. „Všichni tři jsme dospěli k závěru, že vhodným kandidátem ČSSD bude Otakar Motejl. Tím to pro mě byla vyřízená záležitost,“ dodal Špidla.
Jenže tím si podle svých slov neuvědomil, že pootevřel dveře Miloši Zemanovi, jelikož Motejla si nenechal schválit výkonným výborem ČSSD. „On se pak jako důchodce z Vysočiny nečekaně do nepřímé volby přihlásil a věřil, že zvítězí. To jsem udělal největší chybu své politické kariéry,“ vzpomíná Špidla.
Původní zdroj ZDE
Nyní se Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, k tomu, zda byla uzavřena dohoda o Motejlově kandidatuře mezi ním, Vladimírem Špidlou a Milošem Zemanem, pro Deník vyjádřil neurčitě. „Na váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď ano i ne. Podrobněji se k tomu vyjadřuji v knížce Diskrétní zóna,“ odkázal redakci na knižní dílo. „Proces hledání kandidátů na Hrad trval déle než šest měsíců, vyjádření Vladimíra Špidly je zřejmě situováno do léta 2002, ještě před tím podivným referendem v ČSSD,“ uzavřel Rychetský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab