Spojené státy mohou dopadnout jako Ukrajina, soudí Krejčí

28.05.2017 6:51 | Zprávy

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.cz tvrdí, že ve Spojených státech dnes fakticky existují dvě mocenská centra – jedno kolem prezidenta Trumpa a druhé kolem demokratů, resp. liberálů. Ti jsou podle Krejčího ochotni využít takřka cokoliv, aby Trumpa poškodili. Celé to prý může skončit i barevnou revolucí a válkou, jakou vidíme v Ukrajině.

Spojené státy mohou dopadnout jako Ukrajina, soudí Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Krejčí má za to, že v USA v podstatě vypukla studená občanská válka.  Válka mezi příznivci a odpůrci 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Média jsou jen jedním z koleček v soukolí pracujícím proti Trumpovi. Otěže prý v rukou třímají liberálové, kteří ctí jen své vlastní názory a odlišné názory zcela odmítají. Tak to alespoň vidí Krejčí.

Tato skupina se údajně pokouší Trumpa oslabit, případně ho úplně zbavit funkce. Proto se o sobě mohl dozvědět z médií, že vyzradil Rusům tajemství a že si nedával pozor na pusu ani před filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Tomu měl Trump prozradit pozice dvou jaderných ponorek.

„Opravdu se zdá, že se v USA zformovalo druhé mocenské centrum. Protiprezidentská média jsou jen dílčím projevem této skutečnosti. V pozadí je dnes už tradiční nesnášenlivost liberálů, jejich netolerantní vztah k jiným názorům a k vítězství jiných než vlastních skupin ve volbách. Tento paradox mezi deklarovanou demokratičností a surovými mocenskými zájmy je znám z celé řady zemí včetně Česka. Rizika jsou ale dnes jasnější než za dob George Bushe mladšího. Rozpolcení společností, které barevné revoluce pěstují, ve spojení s nesplněnými očekáváními vede k permanentním zmatkům. K přeměně studené občanské války v krvavou – jako na Ukrajině. Nebo ke střídání mezi obránci a útočníky jako v Brazílii, kde média a manifestanti napřed zásadním způsobem přispěli k ústavnímu puči proti prezidentce Dilmě Rousseffové – a dnes jsou nastartovány stejným způsobem proti tomu, kdo ji svrhl, proti prezidentovi Michelovi Temerovi,“ předkládá možnosti možného vývoje v USA Krejčí.

Celý rozhovor naleznete zde.

Ve Spojených státech jde v podstatě o střet elit, v čemž se americká situace liší od evropské. Když se podíváme na  protesty ze střední Evropy, tak v jejich čele stojí osobnosti, které se pohybují mimo politický establishment. Tito lidé podle Krejčího organizují demonstrace a údajně se těší podpoře médií hlavního proudu. Kromě toho se do těchto protestů zapojují i instituce EU – Evropská komise a Evropský parlament.

A ani v USA, ani v Česku není podle Krejčího jisté, jaký mohou mít dopad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

22:14 „Novinář se mnou udělal rozhovor. A dostal za to takový céres...“ Vidlák odkryl mainstreamová média

Bloger a jeden ze zakladatelů hnutí STAČILO! Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, představil strategii hnut…