Ministryně Válková viní generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala z „pasivní resistence“. On a jeho podřízení prý vykazovali vůči auditorům neochotu spolupracovat. Neposkytli jim prý komplexní podklady a na urgence o jejich dodání pak reagovali se zpožděním. Dohnal však tvrdí, že auditory nijak neomezoval.
Proces odvolání se řídí služebním zákonem a je vcelku složitý. LN zjistily, že ministryně Válková zašla ve snaze odstřihnout od vlivu současné vedení Vězeňské služby dál, než jí umožňuje zákon. Už prý 17. února rozhodla o zastavení veškerých personálních výběrových řízení a personálních rozhodnutí ve Vězeňské službě. A v tom je právě háček. O těch nerozhoduje ministryně, ale pouze generální ředitel Vězeňské služby a jím určení zaměstnanci.
Podle LN její příkaz v bezpečnostním sboru vyvolal pozdvižení. V běhu je totiž hned několik důležitých výběrových řízení. Hledá se například ředitel věznice s ostrahou v Horním Slavkově nebo šéfové ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.
„Není to v souladu se zákonem. Primární pravomoc ve věcech služebního poměru náleží řediteli bezpečnostního sboru a v rozsahu jím stanoveném ředitelům věznic. To obsahuje paragraf druhý zákona o služebním poměru. Pravomoc ministryně spravedlnosti se zákonem omezuje pouze na rozhodování ve věcech služebního poměru generálního ředitele Vězeňské služby. Ministryně nemůže zastavit nábor nových lidí,“ řekl LN Petr Tomek, místopředseda policejního Nezávislého odborového svazu a auditor služebního zákona.
Podle Tomka právě tato klauzule měla předejít „čachrování“ s místy. V obavě o manipulaci se správním řízením proto odboráři vyjádřili spolu s řediteli věznic podporu Dohnalovi.
Ministryně nakonec svůj příkaz mírní
Ministryně ale nakonec svůj příkaz z února o zatavení výběrových řízení zmírnila. Její náměstek pro vězeňství Pavel Štern nakonec LN sdělil, že původní instrukci nakonec Válková upřesnila. „Ministryně požaduje, aby byla v předstihu informována o plánovaných personálních změnách, výběrových řízeních týkajících se ředitelů organizačních jednotek, ředitelů odborů a náměstků na generálním ředitelství,“ upřesnil Štern požadavek ministryně.
LN píší, že ministryně Válková si nedovede příliš představit další spolupráci s Petrem Dohnalem, a to i pro jeho úzké vazby na občanské demokraty. V této souvislosti se zmiňuje především jméno bývalého prvního náměstka ministryně spravedlnosti Daniela Voláka.
Petr Dohnal do středy situaci s omezením pravomocí prý komentovat nechce. Uprostřed týdne bude totiž celou záležitost projednávat sněmovní výbor pro bezpečnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr