Že se navíc z Rusáků stávají ti samí Rusáci, jí ukázal vzpomínkový ruský happening v noční Praze, kdy skupina opilých mladíků v úterý po druhé hodině ranní na pražských Vinohradech z plných plic vykřikovala vojenské povely v ruštině. „Ruský vojenský slang není do češtiny adekvátně přeložitelný, ale spolehlivě zahání spánek. Je to ukázka toho, že se z Rusů stávají zase ti staří Rusáci,“ uvedla Stehlíková.
Poté už se přesunula k samotnému srpnu 1968, kdy poukazuje na ruský strach ze svobody. Cílem intervence vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 bylo prý zastavit československou demokratickou reformu, která by se v případě úspěchu mohla stát inspirací pro jiné sovětské satelity nebo i samotný Sovětský svaz. Vojenská agrese měla potlačit projev svobody, aby svoboda nepřišla do SSSR.
V únoru 2014 v Ukrajině došlo k opakování stejného politického scénáře s cílem potlačit probouzející se občanství Ukrajinců a rodící se demokracii, aby demokracie pak neohrozila autoritářskou moc ruského prezidenta, připomněla Stehlíková. Na ukrajinském Krymu se objevili ozbrojenci bez státních insignií s moderními zbraněmi a vybavením ruského původu. „Podobnost těchto dvou událostí spočívá nejen v přítomnosti ruských vojenských jednotek na území bývalého sovětského impéria, ale především v úmyslu zvrátit hrubou vojenskou silou demokratický proces v sousední zemi, postrašit vlastní občany a odvrátit riziko demokratické ‚nákazy‘ na vlastním území,“ uvedla s tím, že svoboda je pro impérium největší hrozbou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab