Srpen 1968 v Československu a únor 2014 na Krymu. Džamila Stehlíková se pořádně opřela do Rusů

23.08.2018 19:48 | Zprávy

Půlstoletí po invazi vojsk Varšavské smlouvy do samostatného Československa se nelze ubránit pocitu déja vu, říká bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ta na svém blogu na serveru Aktuálně.cz poukázala na to, že nezaměnitelný rukopis beztrestného sprostého útoku, který zažilo Československo v roce 1968, měly okupace Podněstří po rozpadu SSSR, vpád ruských vojsk do Gruzie v srpnu 2008 nebo zábor Krymu na jaře 2014. „Rusko sice nemá ve svém názvu označení ‚sovětské‘, nadále ale používá sovětské metody potlačování svobodného a demokratického vývoje,“ říká.

Srpen 1968 v Československu a únor 2014 na Krymu. Džamila Stehlíková se pořádně opřela do Rusů
Foto: wikipedia.org
Popisek: Džamila Stehlíková

Že se navíc z Rusáků stávají ti samí Rusáci, jí ukázal vzpomínkový ruský happening v noční Praze, kdy skupina opilých mladíků v úterý po druhé hodině ranní na pražských Vinohradech z plných plic vykřikovala vojenské povely v ruštině. „Ruský vojenský slang není do češtiny adekvátně přeložitelný, ale spolehlivě zahání spánek. Je to ukázka toho, že se z Rusů stávají zase ti staří Rusáci,“ uvedla Stehlíková.

Poté už se přesunula k samotnému srpnu 1968, kdy poukazuje na ruský strach ze svobody. Cílem intervence vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 bylo prý zastavit československou demokratickou reformu, která by se v případě úspěchu mohla stát inspirací pro jiné sovětské satelity nebo i samotný Sovětský svaz. Vojenská agrese měla potlačit projev svobody, aby svoboda nepřišla do SSSR.

V únoru 2014 v Ukrajině došlo k opakování stejného politického scénáře s cílem potlačit probouzející se občanství Ukrajinců a rodící se demokracii, aby demokracie pak neohrozila autoritářskou moc ruského prezidenta, připomněla Stehlíková. Na ukrajinském Krymu se objevili ozbrojenci bez státních insignií s moderními zbraněmi a vybavením ruského původu. „Podobnost těchto dvou událostí spočívá nejen v přítomnosti ruských vojenských jednotek na území bývalého sovětského impéria, ale především v úmyslu zvrátit hrubou vojenskou silou demokratický proces v sousední zemi, postrašit vlastní občany a odvrátit riziko demokratické ‚nákazy‘ na vlastním území,“ uvedla s tím, že svoboda je pro impérium největší hrozbou. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …