„Metan je lehký plyn a vzniká při prouhelňování. Metan v revíru ostravsko-karvinském nemá kam utéct. Zůstává tam rozptýlen v hornině. A stane se, že jsou v dole zákoutí, která jsou špatně větraná,“ podotkl Cílek.
„Prouhelňování je geologický proces. Na většině uhelných slojí je ten metan přítomen a neustále vzniká. Ale někdy podmínky jsou takové, že ten metan uniká do atmosféry,“ dodal Cílek. „Metan je doopravdy pod určitým tlakem obsažený v samotné hornině. Prakticky vždycky, když odhalíte uhelnou sloj, dostáváte se k metanu,“ vysvětloval.
„Na uhelné šachtě musíte být neustále připravený. Metan není vidět...“ hovořil dále Cílek. „Když máte tu smůlu, stačí málo, aby ten plyn okamžitě explodoval,“ zmínil Cílek, například že stačí, bouchne-li se lopatou do pískovce a vznikne jiskra.
„Toho metanu, aby vybouchnul, je kolem pěti procent. Ale když je metanu kolem jednoho procenta, je to problém. A v tu chvíli jsou vypnuté ty přístroje, které by mohly jiskřit,“ sdělil Cílek.
Následně se vyjádřil i k tomu, že v dolech může hořet několik týdnů. „Chytlo uhlí,“ zdůvodnil Cílek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef