V letošním roce se očekává třiatřicet projektů, mezi nimi například vývoj munice pro drony s alokací 49 milionů eur, speciálních 4D radarů za 29,5 milionu nebo sofistikovaných vesmírných technologií v hodnotě 66 milionů eur. Právě v těchto oblastech mají české firmy silné know-how. Výrobci bezpilotních prostředků mohou usilovat o účast v projektech zaměřených na drony, společnosti jako ERA nebo Retia mají dlouholeté zkušenosti s výrobou pasivních i aktivních radarů a vesmírné technologie lákají široké spektrum malých a středních podniků.
„Cílem je dostat se do dodavatelských řetězců. Vojenské systémy jsou velmi drahé a bude je, podobně jako nadzvukové letouny F-35, vyvíjet už od počátku několik států. Je ale potřeba nastoupit do vlaku včas, tedy nejlépe na startovní čáře daného projektu. Zapojení pak přináší dlouhodobou perspektivu,“ říká Radka Konderlová, šéfka sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany. Podmínkou účasti je vytvoření konsorcia nejméně tří partnerů z alespoň tří zemí Evropské unie. Ve skutečnosti jsou však tato uskupení mnohem širší, průměrně mají devatenáct členů. „Prvořadé je zapojit se a společně podat návrh na realizaci projektu,“ dodává viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Kristýna Helmová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný