Stará ekologická svině, jezdí autem. Ne, nacistická svině. Německem hýbe skandál veřejnoprávní televize

29.12.2019 10:05 | Zprávy

Dívčí pěvecký sbor německého veřejnoprávního rozhlasu a televize z Dortmundu předvedl o Vánocích novou variaci tradiční německé písně o babičce na motorce. Jenže takovou „trochu jinou“. V aktuálním textu, přizpůsobeném době „klimatické krize“ se dozvíme, že babička je stará svině, protože jezdí autem a smaží maso. A to bylo i v dnešním Německu na posluchače přece jen trochu moc.

Stará ekologická svině, jezdí autem. Ne, nacistická svině. Německem hýbe skandál veřejnoprávní televize
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Dětský sbor.

Píseň, kterou německý veřejnoprávní vysílatel WDR (Westdeutscher Rundfunk – rozhlasový a televizní vysílatel pro západní část SRN) zpříjemnil Vánoce, obohatila němčinu o nové slovo. Zní „Umweltsau“ a spojuje slova Umwelt – životní prostředí, a Sau. Tento pojem označuje vepře, ovšem ve výrazně negativním, až hanlivém vyznění. Známé je třeba ve spojení Sauarbeit – svinská práce. Do češtiny tedy lze „alte Umweltsau“ v souvislosti s babičkou nejvhodněji přeložit jako „stará ekologická svině“.

A píseň prezentovaná sborem malých holčiček, nutno dodat, vyvolala u sousedů odpovídající rozruch. Ministerský předseda spolkové země Severní Porýní- Vestfálsko Armin Laschet, v jehož zemi dílko vzniklo, se vyjádřil, že píseň „překročila hranice úcty ke starším“. Také varoval, že debata o klimatu je čím dál více vnímána jako generační konflikt, a že by děti neměly být zneužívány k politickým cílům.

Někteří v této souvislosti také upozorňovali, že kritizovat kvůli devastaci planety dnešní babičky a dědečky je trochu mimo. Generace dnešních německých sedmdesátníků a osmdesátníků, kteří jako poslední ještě pamatují válku a poválečné strádání, má naopak na rozdíl od svých potomků stále snahu chovat se úsporně, takřka nevyhazuje jídlo a rozbité spotřebiče se místo výměny snaží opravovat.

Televize se nejprve ospravedlňovala, že píseň je jen novou variací na téměř sto let starý popěvek „Moje babička jede na motorce“. Jenže aktualizovaná varianta motorizovanou babičku kritizuje za uhlíkovou stopu.

„Babička jede na motorce, která sežere tisíc litrů benzínu každý měsíc. Babička je stará ekologická svině,“ zpívá se v první sloce. V druhé se pak pokračuje tím, že babička jezdí k doktorovi ve svém SUV, a pak s ním jezdí ještě po obchodech, kde zrovna mají slevy. V poslední sloce se ale babička poučí, uzná, že nemá na dovolenou létat, a proto „babička už není stará ekologická svině“. A když děti dozpívají, vyslechneme si ještě vzkaz Grety Thunbergové, že „nenecháme vás toto páchat“.

Programový ředitel televize Jochen Rausch se omlouval, že tvůrci chtěli žertovně podat téma klimatické krize, ale šli „s velkým kladivem na relativně malého ptáčka“. Stejně tak se omlouval i ředitel televize Tom Buhrow. Rausch se ovšem divil, jaký „shitstorm“ tato krátká satira rozpoutala na sociálních sítích.

Tvůrci posléze vydali obsáhlé prohlášení, že cílem naopak bylo prostřednictvím satiry překlenout mezeru odcizení, kterou téma klimatu mezi mladou generací a jejími předky vytváří.

Záměr překlenutí nejspíš zůstal nepochopen, tvůrci totiž sklidili na německé poměry skutečně drtivou kritiku. Televize sama ale připomínala i pochvalné ohlasy. Například čtrnáctiletou dívku jménem Ricarda: „Člověk musí satiru vydržet“. I několik dalších tvrdilo, že by staří lidé měli být naopak rádi, že jim někdo nastavil zrcadlo.

Komik Jan Böhmermann rovněž přijal téma za své: „Pokud každý den smažíte maso ze slevy, tak jste ekologická svině,“ napsal na svůj twitter.

A ještě méně se s tím páral jistý Danny Hollek, který kritikům natvrdo vzkázal: „Ano, vaše babička nebyla ekologická svině. Ona totiž byla nacistická svině.“ Nezbývá než dodat, že tento pán působí jako spolupracovník zpravodajské redakce WDR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …