Staré šunky Ukrajině? Zní obavy. Je v tom velký zádrhel

13.04.2022 14:41 | Analýza

Hned několik zemí poskytlo Ukrajině na obranu před Ruskem systémy, které mají ještě od dob Sovětského svazu. A i když se Ukrajincům s těmito zbraněmi podařilo Rusko u Kyjeva odrazit, pro budoucnost budou potřebovat jiné typy zbraní, varuje válečný analytik Jack Watling. Pokud Ukrajinci dostanou různou obrněnou techniku, kterou státy vytáhnou ze skladů, bude to prý logistická katastrofa. Odhalil také, že o modernější zbraně si Ukrajinci říkali už od roku 2019, ale kvůli jejich nedostatku byli schopní efektivně bránit jenom Kyjev. A teď, když brzy půjde o dobytí Donbasu, je čas vyzbrojovat a cvičit.

Staré šunky Ukrajině? Zní obavy. Je v tom velký zádrhel
Foto: Repro Youtube
Popisek: Startující MiG-29

Do médií nedávno prosákly fotky českých tanků T-72M, které vláda poskytla Ukrajině, což vláda po odhalení potvrdila. Zbraňové systémy ze svých zásob se rozhodly poskytnout i jiné země, Slovensko poskytlo například protivzdušné systémy S-300. A dle agentury Reuters je německý výrobce vojenského materiálu Rheinmetall připraven Ukrajině poskytnout padesát použitých tanků Leopard 1, které se vyráběly od roku 1965 až 1984 a německý Bundeswehr je kompletně vyřadil z bojového nasazení v roce 2003 a nahradil Leopardem 2.

Před tím, aby se na Ukrajinu posílaly různé druhy zastaralé techniky, varuje analytik a spolupracovník think tanku RUSI (Royal United Services Institute for Defence and Security Studies) Jack Watling. Podle Watlinga špičky ukrajinské armády odhalily své slabiny v případném boji s Ruskem spojencům už před lety, ale potřebná vojenská pomoc byla i přes to omezená. A když invaze začala, tak nebyla poskytována vůbec, protože na Západě převládal názor, že není čas Ukrajince na novou techniku zaučit.

Dle Watlinga chtějí ukrajinské pozemní síly stále to samé už od roku 2019: protivzdušnou obranu středního dosahu, protitankové zbraně, radar pro koordinaci odvetného dělostřelectva, protiodstřelovačské systémy, systémy proti dronům a také základní vybavení pro mobilní síly. Protože, jak mu ukrajinští velitelé vysvětlili, chtěli mobilní obranu, která by zastavila ruské osy útoku, mohla udeřit na ruské dělostřelectvo z dálky a donutila ruské síly ke ztrátovému boji ve složitém terénu.

Nedostatek dodávek vojenského materiálu ovšem dle Watlinga stál Ukrajinu hodně. Rusové postupovali po několika osách a ukrajinské jednotky se nemohly přesunovat kvůli hrozbě ze vzduchu. Měly dostatek protitankových zbraní jen na zastavení jedné osy útoku a zvolily obranu Kyjeva. A protože neměly zbraně, kterými by mohly napadnout ruské dělostřelectvo, tak některá ukrajinská města skončila srovnaná se zemí. „Uspěly s obranou hlavního města, ale ztratily značné množství území na jihu a východě. Pokud chce Ukrajina zastavit další ofenzivu na Donbasu, musí své síly přeskupit pro dlouhý konflikt,“ říká analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…