Starosta Bystřice nad Pernštejnem: Bohuslav Sobotka se stává velkým politikem

18.04.2014 9:17 | Zprávy

V rozhovoru, který poskytl naší redakci, Karel Pačiska (ČSSD) komentoval nejen nového premiéra, ale také novou vládu a situaci uvnitř ČSSD. Jako lídr kandidátky by chtěl letos obhájit mandát starosty Bystřice nad Pernštejnem. Jaké jsou jeho vize? Řeč byla také o Evropské unii. „Fascinují mě názory na omezení vlivu EU, nechuti připojit se k eurozóně apod.“

Starosta Bystřice nad Pernštejnem: Bohuslav Sobotka se stává velkým politikem
Foto: Archiv KP
Popisek: Starosta Bystřice nad Pernštejnem Ing.Karel Pačiska (ČSSD)

Hodně se spekuluje o tom, že jde ČSSD ve stejných stopách jako ODS. V polovině března tak svolal předseda strany konferenci, na níž se debatovalo především o tom, jak předejít poklesu popularity strany. Co podle vás straně nejvíce škodí? A co musí udělat, aby si zvedla renomé?

Vládní působení velice zavazuje. Jsou legalizovány kroky, o kterých se dříve v opozici pouze mluvilo. To vždycky ubírá preference. Jde o to, aby lidé reformám a novým zákonům rozuměli, potom ten propad nebude tak velký. Toto minulé vlády pravice velmi podcenily a také tak dopadly. Stranám jako takovým nejvíce ubližuje jejich vlastní vnitřní roztříštěnost, vnitřní spory o moc a individualistická řešení. Zavedené strany musí prokázat svoji stabilitu a nabídku pro širokou veřejnost. V současné době vládnou populistická řešení, která poukazují na problémy stran bez jakékoli odpovědnosti. Nově vzniklá sdružení teď existují, vezou se na vlně oblíbenosti, ale za několik let si na ně nikdo ani nevzpomene. Nic lepšího než stranická politika nebylo ve světě ještě vymyšleno.

Propad preferencí strany je ale dlouhodobý. V důsledku nejnižšího volebního výsledku strany v novodobé historii požadovali někteří po volbách i odstoupení Bohuslavy Sobotky. Podle vašich slov však až čas ukáže, nakolik je Sobotka rozhodný vůdce s uměním vyjednávat. Jak byste tak hodnotil jeho pozici při sestavování vlády? Jaké máte celkově dojmy z obsahu koaliční smlouvy z hlediska programu a priorit ČSSD?

Bohuslav Sobotka byl při sestavování vlády ve velmi těžké pozici. Termín jmenování byl oddalován, vnitřní spory nebyly dořešeny a koaliční partneři byli nepřístupní. Musím s odstupem času napsat, že situaci zvládl až obdivně dobře. Stává se velkým politikem. Koaliční smlouva je výsledkem možného. Bohužel systém voleb a rozdrobenost politiky nám bude i nadále přinášet koalice. Zde se musí počítat s kompromisy. Z pozice ČSSD jsou nabízená řešení v  koaliční smlouvě dobře zakódovaná.

Vicepremiér a předseda KDU ČSL Pavel Bělobrádek nedávno také řekl v Rádiu Impuls, že se bojí koaličních rozmíšek, kterých navíc přibývá. Jak vy osobně vnímáte roztržky mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem? A domníváte se, že vláda vydrží celé své volební období?

Já jsem přesvědčen, že vláda vydrží a také si to moc přeji. Již bylo dost předčasných voleb a provizorních řešení. Každý ze členů současné vládní koalici touží po úspěchu. Jenom cesty jsou různé. Vše si musí sednout a ministři musí najít k sobě cestu. Jiná možnost není.

Letošní rok je supervolební a i vy byste chtěl obhájit váš mandát. Co očekáváte od dvou následujících voleb, s čím do nich jdete?

Do komunálních voleb jdu jako lídr kandidátky. Budu se snažit pokračovat v rozjetém programu, který se nejvíce hlásí k budování občanské společnosti. Není důležité, co se postavilo, ale jak se nastaví vzájemné vztahy, co prožijí obyčejní lidé kromě práce, co krásného mohou vidět apod. Evropské volby jsou od lidí trochu vzdáleny, ale i tak významně ovlivňují život. Jsou důležité!

Blíží se také volby do Evropského parlamentu. Sdílíte vy osobně názor strany na naši hlubší integraci, včetně přijetí eura v nejbližší době? Proč?

Před léty jsme s velkou slávou vstoupili do Severoatlantického paktu a potom do EU. Tyto kroky všem dávaly signál, že přicházíme o část vlastní identity. Pokud jsme se dobrovolně přidali k nějaké partě, musíme být s ní v dobrém i zlém. Proto mě fascinují názory o omezení vlivu EU, nechuti připojit se k eurozóně, nedávat garance apod. To jsme si měli rozmyslet dříve a neskákat radostí z peněz, které nám jiní ze svého poskytují. Každý vztah musí být vyvážený a těžko může přežít něco, kde se někdo z partnerů chová „vyčůraně“. Jednoznačně podporuji integrační snahy, i když to někdy může být naše omezení. Možná ho někdy i potřebujeme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…