Ústřední výkonný výbor strany sice zvolil nový vyjednávací tým, v jehož čele potvrdil předsedu strany Bohuslava Sobotku, nedomníváte se ale, že se i v důsledku puče tak trochu pozapomnělo na historicky nejnižší výsledek strany? Nemyslíte si, že to může stranu do budoucna poškodit a měl tak odstoupit i Bohuslav Sobotka? Zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD totiž také rozhodlo, že mimořádný sjezd v únoru příštího roku nebude. Souhlasíte?
V každé straně probíhá nejdříve vnitrostranický boj o nominaci na kandidátkách. Strana se snaží do vedení vybrat ty nejlepší, které má. Strany také slibují, co mají v případě zvolení v plánu pro lidi udělat. Myslím si, že v letošních volbách žádná strana nenabídla nějaké komplexní řešení problémů společnosti a to se ve svém důsledku promítlo do výsledků voleb. Do parlamentních lavic nastupují zástupci sedmi stran a hledat shodu bude o to složitější. Hrubou chybou je, když vnitrostranický boj pokračuje i po volbách.
Řešení, které schválil výbor naší strany, je s ohledem na situaci ideální. Rozbroje ve vedení strany rozhodně nepřispívají její důvěryhodnosti mezi občany. Situaci a především emoce je třeba co nejdříve uklidnit a soustředit se na úkoly, které přísluší vítězné parlamentní straně. Další vyhrocování situace a opakované výzvy k odstoupení tou správnou cestou rozhodně nejsou.
Domníváte se, že se iniciátoři po nepovedeném puči zachovali adekvátně? A považujete za správné, že Milan Chovanec zůstává i nadále ve vedení?
Ano, iniciátoři se zachovali adekvátně. Přijatá rozhodnutí ústředního výkonného výboru považuji za správné. To platí i o nominaci vyjednávacího týmu. Je v pořádku, že si hlavní vyjednavač určí i složení vyjednávacího týmu z lidí, kteří mu vyhovují. Tak by to mělo být.
Aktuálním problémem kraje je situace kolem uzavření Dolu Paskov. Jak se na celý problém díváte vy osobně? Mnozí obviňují ze špatné privatizace OKD ČSSD a vinu sociální demokracie připustil i exposlanec ČSSD z Moravskoslezského kraje Břetislav Petr, který absolvoval Hornickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a poté pracoval 35 let v OKD v řídících funkcích. Jak zpětně hodnotíte privatizaci vy osobně? A jaké byste nyní preferoval řešení?
Celé období privatizace je mnohdy ať už právem, nebo neprávem kritizováno. Kritika se ale týká celého procesu privatizace. Ta probíhala bez ohledu na to, která strana byla zrovna u moci. To platí i o OKD. Jako velkou chybu vnímám privatizaci více jak 40 tisíc bytů společně s firmou. Také u nás jich máme celou řadu.
V této situaci je každá rada drahá. Vyřešit problém špatně privatizovaných společností by mohla snad jen regulační politika státu. Tu si ale v tržní společnosti nedovedu dost dobře představit. Obávám se, že budeme v těchto problémech i nadále přešlapovat, aniž bychom nalezli nějaké jednoznačné řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková