Počet žen v komunální politice při posledních volbách o procento vzrostl. Vnímáte to jako pozitivní signál? A především, proč jste se rozhodla kandidovat Vy sama?
Větší počet žen v politice vítám a doufám, že se jedná o pozitivní signál – ženy vnímají některé věci jinak než muži a mohou tak vnést potřebnou změnu. Sama jsem se začala politikou zabývat, protože mně nebylo lhostejné, v jakém prostředí vyrůstají mé děti a politika se ukázala jako jediná cesta něco změnit.
Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou nedávno zveřejnilo Světové ekonomické fórum. Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Proč máme v tomto ohledu podle vás tak špatné výsledky? Vnímáte je i vy sama, osobně?
Nedokážu odpovědět, proč na žebříčku klesla Česká republika, ale mohu říct, že jsem se už několikrát setkala při jednáních s tím, že moje argumentace nebyla muži přijata. Když stejnou argumentaci vznesl při jednání můj mužský kolega, jednoznačně uspěl. Naším protějškem v těchto jednáních přitom byli muži na vedoucích pozicích či muži politici Pokud tento postoj zastávají naši lídři (a tím nemyslím jen ty politické), nemůže být výsledek jiný.
Jak se v tomto směru stavíte k zavádění kvót pro zastoupení žen v politice či ve vedení firem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková