Stát jako šmejdi. Odborář Středula si nebral servítky

27.03.2020 12:31 | Zprávy

Předseda odborů Josef Středula byl hostem v DVTV. Největší propad nás prý čeká v turismu, jinak odhadl propad české ekonomiky až na osm procent. A nezaměstnaných může být až 450 000. Jakou pomoc očekává nejvyšší odborář od státu? Co s dividendami, požadují je v současné době zahraniční matky? A proč přirovnal chování českého státu k praktikám šmejdů? Jde o placení škod. „Z mého pohledu to je politická chyba. Ze strany právního si myslím, že to není uděláno tak, aby se mohli z toho zákona vyhnout, to znamená z vyhlášení stavu nouze a všech těch záležitostí, co z toho jsou,“ prohlásil o nedávné změně. Prý to není dobrá zpráva pro ty, co kvůli rozhodnutí státu, nesmí provozovat živnost.

Stát jako šmejdi. Odborář Středula si nebral servítky
Foto: Screen ČT24
Popisek: Josef Středula s rouškou

Hostem Martina Veselovského v DVTV byl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)  Josef Středula. Nejdříve se Veselovský Středuly vyptával, zda ho děsí pokles ekonomiky, propad rozpočtu, nezaměstnanost. „Ano, děsí, na straně jedné. Na straně druhé, je vždycky dobré o tom hovořit a uvědomit si, co se vlastně děje. My, když jsme přišli s naším tiskovým briefingem minulý týden, tak jsem se setkal s tím, že nám někteří vyčítali, co to vlastně říkáme. My jsme neříkali nic jiného než to, co se může stát,“ uvedl Středula. Dodal, že odhaduje krátkodobý pokles zaměstnanosti až o 450 000 zaměstnanců. Propad ekonomiky odhaduje na pět až osm procent. Dodal, že v Německu je odhad poklesu až o dvacet procent, a podotkl, že česká ekonomika je s tou německou velmi svázaná.

„Ona česká ekonomika je taky vázaná tím, že my tady vyrábíme spoustu výrobků, které jsou, co se nákladů týká, mnohem levnější, a tudíž budeme pro Spolkovou republiku mnohem zajímavější jako dodávka, takže budou chtít získat nějaký profit z toho a samozřejmě to soustředění toho dodavatele na ty levnější země jako Česká republika bude daleko silnější. Takže z tohoto pohledu by se dalo odhadnout, že ten propad nebude tak velký, bude ale samozřejmě hodně záležet na tom, jakým způsobem se popereme a jak budeme připravovat nástroje na pomoc lidem, jako jsou OSVČ; a vy už jste v tom úvodu řekl o cestovním ruchu, tak například cestovní ruch je odvětví, co dlouhodobě rostlo a v této chvíli je prakticky zastaveno,“ vysvětlil. Bude tedy prý záležet na tom, jak se z toho dostaneme, jelikož cestovní ruch je poměrně dost vázán na lidi, co sem přijíždí. Cestovní ruch tedy bude mít největší propad.

Navíc cestovní ruch bude dle Středuly postižen nedůvěrou občanů. „Lidé budou maximálně cestovat po území země, kterou znají, nebo na místa, která znají a jsou si jisti, že tam nebude přítomný ten virus nebo budou alespoň v nějaké vzdálenosti, aby se mohli vrátit domů; a ty destinace, které byly námi velmi oblíbené dosud, tak budou mít velmi vážné problémy, protože nám bude velmi dlouho trvat, než získáme důvěru v destinace, zdali je to tam bezpečné pro pobyt nás, rodin a tak dále.“

„To ale uvažujete, pane předsedo, v intencích toho, že by už tohle léto byly takříkajíc otevřené hranice. Teď nejsou otevřené. Stále tu je na stole scénář, o kterém mluví šéf Ústředního krizového štábu pan Prymula, že tohle léto bude prostě tuzemská dovolená,“ upozornil Středulu Veselovský. „Pokud bude tuzemská dovolená,“ namítl předseda odborů. „Opětovně zase záleží na tom, jak rychle a v jakém čase se budou odbourávat ta opatření, která se přijala. To znamená, jak dlouho bude trvat zákaz pohybu, jak dlouho budou trvat snížené počty pro shromáždění lidí; jestliže to bude do června, nedá se očekávat, že by někdo začal výrazně cestovat, byť po České republice,“ dodal. „Myslíte si, že když budou trvat do června ta opatření, možná teď ta zpřísněná, možná o něco rozvolněnější, tak není možné, že se nastartuje v létě cestovní ruch tuzemský?“ zeptal se moderátor. „Já si myslím, že se to nestane, ale to není z pohledu toho, že by cestovní ruch sám o sobě toho nebyl schopný, ale jestliže vláda nepomůže například cestovnímu ruchu, tak ty firmy budou muset zavřít. Ony nemají takové zdroje na to, aby mohly přežít do června. To je skoro nemožné. Ty, co přežijí, tak to budou spíš výjimky,“ upozornil.

A co by si Středula představoval jako pomoc? Na to odpověděl, že ta pomoc musí být podobná té rakouské nebo německé. „Jestliže se stalo, co se stalo, tak je nutno sáhnout velmi hluboko do kapsy, v tomto případě státu, nikdo to nezpůsobil úmyslně, ani stát, ani ty subjekty a je potřeba jim velmi intenzivně pomoci. Například v Rakousku je to tak, že stát si je toho vědom a už teď začal těm malým nebo středním firmám velmi intenzivně dávat finanční prostředky, aby měly zdroje na to, aby až to odezní, mohly opravdu velmi plynule rozjet; a třeba pro to Rakousko je právě otázka cestovního ruchu naprosto rozhodující. Ti bez cestovního ruchu mohou mít obrovské problémy a my bychom se měli od nich rozhodně učit, protože z mého úhlu pohledu je cestovní ruch měřítkem toho, jak jsme schopni, nebo nejsme schopni vládnout. Obě ty věci jsou z mého úhlu pohledu opravdu rozhodující,“ objasnil Středula.

„Takže vláda by podle vašeho názoru, pane předsedo, měla začít rozdávat peníze, minimálně firmám v cestovním ruchu?“ tázal se moderátor. „Vláda by měla pomoci celé ekonomice, to se nedá takto dělit. My jsme z toho vysekli pouze cestovní ruch, ale cestovní ruch bude nejvíc dotčen tím, že ta důvěra se bude vracet strašně, strašně dlouhý časový úsek od chvíle, kdy se všechna ta opatření odbourají,“ odpověděl Středula. Řekl ještě to, že Prymula řekl, že opatření o zákazu hromadných akcí budou ukončena až jako poslední.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …