Zdeněk Chotěborský vydržel v čele Asociace středočeských nemocnic jen několik měsíců. Její zástupci ho loni v červenci odvolali poté, co se v médiích objevily zprávy, že sjednával schůzky zaměstnanců některých tamních nemocnic s obviněným podnikatelem Tomášem Horáčkem. Vedení pěti krajských nemocnic o Chotěborském navíc tvrdilo, že jim zasahuje do vypisování veřejných zakázek.
Motivace stíhaného podnikatele Horáčka promluvit a zaplést do příběhu další lidi je podle deníku zřejmá – hraje o co nejnižší trest pro sebe samého. Kriminalisté musejí však prověřit všechna jeho slova a neberou je na lehkou váhu, jelikož minimálně v jednom případě se k podezření přidávají i ministerstva zdravotnictví a financí, která ve společném auditu odhalila alarmující praktiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Horáček do protokolu, se kterým se LN měly možnost seznámit, prý řekl, že se na něj pomocí kryptovacího telefonu obrátil exposlanec ODS Marek Šnajdr. Chtěl prý probírat tendr na pojištění odpovědnosti za újmu pro všechny nemocnice zřízené Středočeským krajem. „Daná zakázka již byla zveřejněna a on měl eminentní zájem, aby ji získala právě Pojišťovna VZP (PVZP),“ řekl policistům Horáček.
„Šnajdr mě požádal o to, abych kontaktoval Chotěborského, aby soutěž buď zrušil, anebo zajistil, že se vítězným uchazečem stane výše uvedená PVZP,“ dodal. Do tendru se přihlásili tři uchazeči. Jeden byl vyřazen hned na začátku a podle Horáčka se řešilo, jak vyřadit i druhého, aby vyhrála PVZP.
„Šnajdr Chotěborského několikrát urgoval prostřednictvím kryptovacího telefonu, a co si vzpomínám, nabídku pojišťovny, která měla být vyloučena, předal osobě, která měla mít za úkol v této teoreticky vítězné nabídce najít chybu,“ doplnil.
Vše se odehrálo jen pár dnů předtím, než byl Horáček policií zadržen. U výslechu uvedl, že do hry vstoupily i úplatky. „Jakým způsobem se zakázka vyvíjela dál, nevím, neboť následně došlo k mému zadržení, pouze mohu doplnit to, že Chotěborský svůj postup podmiňoval úplatou ve výši 200 tisíc korun, o kterou požádal Šnajdra prostřednictvím mé osoby. Já jsem na jedné z pravidelných schůzek Šnajdrovi tento požadavek pouze předal, přičemž ten uvedl, že s tím nemá problém,“ sdělil.
Předseda představenstva PVZP Robert Kareš LN potvrdil, že se firma tendru účastnila. Zdůraznil, že tendr pro pět středočeských nemocnic rozhodně nebyl psán na míru PVZP. Naopak prý tato pojišťovna celkem dvakrát vznesla námitku, že tendr je vypsán diskriminačně tak, aby zvýhodnil stávajícího pojistitele. Zároveň Kareš popřel, že by byl velmi blízkou osobou Marka Šnajdra, jak o něm tvrdí Horáček.
Šnajdr už od začátku kauzy označuje Horáčkova slova za lživá. Uvedl také, že s Horáčkem se stýkal ještě jako tajemník na Ministerstvu financí i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Pan Horáček toho říkal hodně, například před důvěryhodnými svědky o panu Vojtěchovi, že je jeho člověk a financuje mu aktivity. A ani si nepřejte vědět, co říkal o panu Babišovi. Pravda, nebo taky výmysl? Nechám to na vaší úvaze,“ napsal Lidovým novinám. Vazeb mezi Horáčkem a hnutím ANO přitom bylo víc.
Za pozornost podle deníku stojí i to, že Horáček, který se fakticky doznal ke snaze manipulovat se zakázkou pro středočeské nemocnice, zároveň tvrdí, že to bylo na popud Šnajdra. Je to přitom Šnajdrův úhlavní politický nepřítel David Rath, který jako doktor s oblibou poukazoval na Šnajdrovo nižší vzdělání oslovením „pane bakaláři“, kdo bude v druhé větvi své kauzy stát před soudem kvůli obvinění z manipulace se zakázkami tamních nemocnic, píše deník. A dodává, že už nyní přitom spolu s ním soud poslal do vězení i exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab