Sto tisíc mrtvých! V optimální verzi promoření, volá Flegr. Dva roky utečou, říká k omezením

23.09.2020 20:18 | Zprávy

Parazitolog Jaroslav Flegr sepsal na sociální síti Facebook důvody, proč se „nepromořovat“. Musíme epidemii zastavit pomocí bolestivějších a dražších protiepidemických opatření, alespoň do doby, než bude dostatek vakcíny k imunizování asi 40 % obyvatelstva. „Nejpravděpodobnější mi připadá, že to bude trvat tak dva roky, může se to ale protáhnout,“ píše profesor.

Sto tisíc mrtvých! V optimální verzi promoření, volá Flegr. Dva roky utečou, říká k omezením
Foto: Facebook Jaroslava Flegra
Popisek: Jaroslav Flegr

Současnou epidemii je podle Flegra možné zastavit různě. Například intenzivním vyhledáváním a izolací nakažených, nebo zavedením tak přísných protiepidemických opatření, že jeden nakažený zvládne v průměru nakazit méně než jednoho nenakaženého.

Navíc platí, že každá epidemie se nakonec zastaví sama. Má to však své ale. V tom nejhorším případě se epidemie zastaví prý tehdy, když parazit, třeba virus, vyhubí svého hostitele. „To se může stát třeba tehdy, když má onemocnění dlouhou inkubační dobu, takže se nejprve nakazí většina populace a teprve poté začnou jedinci umírat,“ pokračuje biolog a zmiňuje, že něco takového by zvládl AIDS, kdyby přišel o 50 let dříve, kdy vědci ještě nedokázali odhalit jeho původce a lékaři diagnostikovat infekci.

Nebo se to může stát v případě, když má parazit nějakého velmi hojného záložního (rezervoárového) hostitele, třeba potkana, kterému neubližuje, ale od kterého se bude onemocnění neustále přenášet na příslušníky vymírajícího druhu.

Nejčastěji však epidemie odezní i bez toho, že by vyhubila svého hostitele: „Stane se tak buď tehdy, když parazit vybije část populace a v řidší populaci se sníží pravděpodobnost, že se hostitelé budou potkávat a předávat si infekci,“ vysvětluje parazitolog. Jestliže například populace klesne na třetinu, pravděpodobnost přenosu infekce klesne devětkrát, když na desetinu, tak stokrát. To podle něj infekci zastaví, ale za cenu smrti mnoha členů hostitelské populace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…