O kauze Stoka se dosud mluvilo především jako o korupční kauze, ve které museli podnikatelé lidem ze skupiny vedené podle státních zástupců Jiřím Švachulou dát tzv. všimné v podobě 10, 8 či např. 6 % z ceny zakázky. Pak měli šanci, že příslušnou zakázku městské části získá právě jejich firma.
Jenže podle vyšetřovatelů byla tohle jen část práce organizované skupiny. Pro Švachulu a spol. prý bylo důležitější ovlivňovat situaci v městských firmách, protože tam se točí podstatně větší peníze. Z listin, které má deník k dispozici prý vyplývá, že např. Teplárny Brno zadaly v letech 2016 až 2018 dvěma firmám namočeným do Stoky zakázky za 100 milionů korun. V souvislosti z Teplárnami Brno se mluví o Jiřím Faltýnkovi z ANO, který má momentálně pozastavené členství ve straně. Jde o syna předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Jiří Faltýnek ve zmíněných teplárnách působil v různých pozicích asi 5 let.
Pod klíčovými smlouvami ale není podepsán Faltýnek mladší, nýbrž stávající náměstek brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) Petr Hladík (KDU-ČSL), bývalý předseda představenstva Tepláren Brno.
„Korupce v tomto případě dosahuje masivních rozměrů a dává nahlédnout do nejvyšší úrovně realizace korupční činnosti, byť v tomto případě jde o pouhý fragmentární náhled do tohoto prostoru a hlavní organizátoři či pachatelé této trestné činnosti, kromě Jiřího Švachuly a Ivana Trunečky (dalšího z obviněných), nejsou mezi obviněními,“ uvedli žalobci.
Obžaloba, se kterou se deník seznámil, ukazuje vedle Švachuly např. na stavební firmy MOTeC nebo MTc-stav.
Sám Hladík se odmítá ke kauze vyjádřit s tím, že smlouvy, pod nimiž je podepsán, byly administrovány pracovníky společnosti. Teplárny Brno prohlašují, že všechny zakázky byly přiděleny transparentní cestou a nevznikla jim žádná škoda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp