Na velikonoční pondělí Rusové zahájili další část své invaze. Tentokrát se snaží ovládnout Donbas a obklíčit jádro ukrajinské armády. Na linii dotyku se separatistickými oblastmi jsou pevně usazeny desítky tisíc ukrajinských vojáků. Tamní generální štáb oznámil, že armáda prozatím odrazila sedm útoků okupantů.
Ekonom Lukáš Kovanda v této souvislosti na Twitteru připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin potřebuje dosáhnout nějakého úspěchu, který by mohl vydávat za své vítězství a to nejpozději do 9. května, kdy si Ruská federace na Rudém náměstí v Moskvě připomíná konec druhé světové války.
„Putin potřebuje do 9. 5., výročí konce 2. světové války, zásadní vojenský triumf...“ napsal Kovanda na Twitteru.
Ale nezůstal jen u toho, z dostupných dat se také zamyslel nad dnešní ekonomickou situací Ruska a konstatoval, že ta je věru neveselá. I kvůli zásobování chlebem. Rusové sice vypěstují spoustu obilnin, ale nemají je kde zpracovat.
„V Rusku padají ceny paliv. Některé rafinérie už nemají, kde zpracovanou ropu skladovat. Cena topného oleje je na úrovni začátku roku 2021, kdy ale byla ropa Brent na polovině své dnešní ceny. Z nevyužitých paliv se v Rusku zřejmě začne vyrábět superlevná, ale ‚špinavá‘ elektřina. Topného oleje se ale Rusové nenapijí ani nenajedí. Brzy tak palčivě pocítí výpadky v dodávkách chleba a pečiva. Až 90 % ruského pekárenského zařízení, včetně pecí, pochází z Evropy, a od 8. dubna je tedy sankcionováno. A to problém: ‚Starý pecař není doma a ruský to neumí‘,“ shrnul situaci Kovanda.
K dovršení všeho zlého ratingová agentura Moody's a Standard & Poor's hlásí, že 5. května fakticky očekává upadnutí Ruska do platební neschopnosti, Kovanda v této souvislosti prohlásil, že Rusko prakticky zbankrotuje. Pokud se pokusí splatit své závazky v rublech, prokáže tím svou ekonomickou slabost. Něco podobného se prý nestalo od roku 1917, což připomněl server Rappler.com.
Ruský prezident Vladimir Putin Západ obviňuje, že Rusko má tyto velké ekonomické problémy jen proto, že mu západní země v rámci sankcí blokují rezervy uložené v zahraničí. To vše kvůli válce, kterou Putin nechal rozpoutat vůči svobodné Ukrajině 24. února 2022. Zablokované ruské finanční rezervy jsou čtvrté největší na světě.
„Rusko provedlo platbu splatnou 4. dubna za dva státní dluhopisy – splatné v letech 2022 a 2042 – spíše v rublech než v dolarech, které bylo podle podmínek cenných papírů povinno zaplatit. Rusko ‚proto může být považováno za zemi v platební neschopnosti podle definice Moody's, pokud situace nebude napravena do 4. května, což je konec období odkladu,‘ uvedla agentura Moody's v prohlášení ve čtvrtek 14. dubna,“ shrnul situaci server Rappler.com.
- Další informace naleznete zde
Ruský ministr financí Anton Siluanov podle serveru Rappler řekl novinám Izvestija začátkem tohoto měsíce, že pokud bude Rusko dotlačeno k platební neschopnosti, podnikne právní kroky.
A jako by toto všechno nestačilo, Kovanda s odvoláním na Oxfordský institut energetických studií také tvrdí, že dojde k přerušení dodávek ruského plynu do EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp