Stoupenec IS, kterého zastřelili v Rusku, má prý rodinu v Německu. My to nevíme, krčí rameny tamní ministerstvo

31.08.2016 17:09 | Zprávy

Stoupenec Islámského státu, který byl nedávno zastřelen poté, co v Rusku napadl se sekyrou v ruce policejního důstojníka, plánoval cestu do Německa, kde žije část jeho rodiny, informuje Reuters.

Stoupenec IS, kterého zastřelili v Rusku, má prý rodinu v Německu. My to nevíme, krčí rameny tamní ministerstvo
Foto: wikipedia,Michail Evstafjev
Popisek: Čečensko.

Jednadvacetiletý Usman Murdalov a jeho osmnáctiletý kamarád Sulim Israilov se 17. srpna letošního roku vyzbrojili sekyrami a napadli menší policejní okrsek nedaleko Moskvy. O den později bylo zveřejněno video, ve kterém oba mladíci hovořili o své loajalitě Islámskému státu.

Podle Reuters dva lidé, kteří Murdalova znali, agentuře sdělili, že do té doby, než opustil svou rodnou vesnici v ruském Čečensku, hovořil jen o cestě do Německa, kde chtěl podle dostupných informací žít se svým otcem a nevlastní matkou, kteří se do Německa přestěhovali již o tři měsíce dříve.

Německo v posledních měsících zažilo hned několik násilných útoků, včetně dvou, které se připisují islamistům. Bezpečnostní důstojníci zmínili, že lidé napojení na extremistické skupiny, někteří z nich z Čečenska, se do Německa dostávají pod záminkou hledání bezpečného domova a často žádají o azyl.

Tiskový mluvčí ministerstva vnitra německého spolkového státu Braniborsko Ingo Decker odmítl situaci kolem Murdalova a jeho rodiny komentovat. Nicméně médiím sdělil, že se Braniborsko potýká s velkým počtem uprchlíků z Čečenska, a to již řadu let.

„Naprostá většina uprchlíků k nám přichází z ruských islámských republik. Většinou se k nám dostanou přes východní Evropu,“ uvedl Decker.

„Téměř všichni islamisté a podezřelí teroristé, které se nám podařilo odhalit, k nám přišli právě z těchto oblastí. Z Iráku nebo Sýrie ani tolik ne,“ dodal.

Čečensko je převážně muslimský region v jižním Rusku. Ruské úřady již v minulosti informovaly o tom, že zhruba 10 000 lidí z Ruska a ostatních postsovětských republik bojuje v řadách extremistických skupin na Blízkém východě. Žádné oficiální číslo o přesném počtu Čečenců v těchto skupinách neexistuje, ale v Islámském státě v Iráku a Sýrii „vytvářejí velmi početnou skupinu“.

Ve vesnici Valerik, odkud Murdalov a jeho rodina pochází, rodinný příslušník reportérům z Reuters prozradil, že Murdalov podal žádost o udělení německého víza, která byla ovšem zamítnuta.

„Jeho rodinní příslušníci, kteří odjeli ještě o trochu dříve, vízum rovněž nedostali,“ uvedl zdroj. „Jeli tam nelegálně přes Polsko,“ přidal soused rodiny.

Náměstkyně šéfa Německé federální policejní unie Anja Ducklauss-Nitschke médiím sdělila, že je „prakticky nemožné zjistit, jestli Murdalovova rodina skutečně do Německa přijela, jelikož na německo-polských hranicích neexistují téměř žádné kontroly“.

„Bez otisků prstů a dalších osobních dat nemůžeme vůbec nic vyhledat. To je to, co je skutečně děsivé,“ uvedla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …