Evropa je z dosti podstatné části závislá na ruském plynu, tu závislost hodlá přetransformovat pro změnu v jinou závislost, ale každopádně to bude dost z nás finančně bolet. Jak vnímáte současnou situaci všeobecného zdražování v souvislosti se stoupajícími cenami energie?
Po pravdě řečeno, já tomu moc nerozumím, proč se do těchto věcí za každou cenu pouštíme.
Putin má pravdu, když říká, že si zavřením kohoutků s ruským plynem a ropou snížíme životní úroveň. Já moc dobře vím, že on tím sleduje pouze své vlastní sobecké zájmy, ale mně ta rovnice, že když odebereme plyn a ropu z Ruska, tak tím přispíváme na válku s Ukrajinou, moc nesedí. Je to přece jen byznys a byznysem by měl podle mě taky zůstat – i za těchto okolností.
Měly by státy EU postupovat proti Rusku jednotně?
Měly, proč ne, ale vidíme, že každý kope sám za sebe. Já se někdy těm absurditám musím až smát, když teď například všichni útočí na Viktora Orbána. Vzpomínám si, že nejdřív ho Brusel kritizoval za to, že staví plot proti běžencům. A o pár let později začaly ploty najednou stavět i další státy, a už to bylo v pořádku. A dost možná, že to tak bude i s odběrem energie z Ruska. Jenom zase potřebujeme bohužel čas, abychom k tomu dospěli vlastní trpkou zkušeností.
Ceny potravin, energie i bydlení letí nahoru. Jak to zvládnou lidé zejména z těch nízkopříjmových skupin, nebudeme mít najednou třetinu obyvatelstva pod hranicí bídy? Cítíte ve svém okolí atmosféru obav?
Máte pravdu, že pro mnoho lidí to bude představovat pořádný problém a ty obavy tu samozřejmě jsou a já je vnímám. Mně se líbí, jak k tomu přistupuje naše vládní garnitura, která konstatuje, že lidé v Česku mají podle informací ministra financí našetřeno tolik a tolik miliard až bilionů, takže to přece všechno nějak zvládnou. No, nezvládnou! Zvláště když našetřeno mají hlavně ti, kterých se to zdražování zase tak citelně nedotkne. Ale lidé s průměrnými platy musejí mít oprávněný strach.
Třeba nás to zase naučí alespoň šetřit – myslím hlavně energií…
Já na tyhle teze moc nevěřím. Nejlepší je, když o uskrovnění a utahování opasků hovoří politici se svými příjmy – a říkají, jak se budou budovy vytápět místo na 21 na 16 stupňů a jak tím ušetříme. Ale nedokážu si představit, že by těch 16 stupňů bylo taky ve Sněmovně.
To je stejné, jako když vám začne třikrát rozvedená ženská vykládat, jak by mělo vypadat manželství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka