Jak píše server Politico.eu, Strache byl na kandidátce rakouských Svobodných na čtyřicátém druhém místě, jeho kandidatura byla tedy „pro-forma“. Nicméně, Rakousko má stejně jako Česko systém preferenčních hlasů, který může s pořadím na kandidátce zamávat. V Rakousku funguje tento systém tak, že pokud kandidát zajistí straně 5% z celkového počtu hlasů stranou získaných, dostává se do čela kandidátky. Podle rakouského deníku Kleine Zeitung potřeboval Strache 33 000 preferenčních hlasů, aby se do čela kandidátky dostal. Obdržel 37 tisíc a Svobodní jako celá partaj získali 17,2% hlasů.
Tento výsledek znamená tři mandáty pro Svobodné a jeden z nich by mohl patřit Strachemu. Nabízí se tedy otázka, zda Strache mandát přijme. Dle Kleine Zeitung Strache zmátl veřejnost, když na Facebooku oznámil, že tak učiní, nicméně příspěvek za chvíli smazal. Současný předseda strany Norbert Hofer o tom prý se Strachem hovořil a uvedl, že se bývalý vicekancléř stáhl z politiky, nicméně rozhodnutí, zda mandát europoslance přijmout či ne záleží výhradně na jeho uvážení. Proti tomu, aby se Strache stal europoslancem, brojí například Claudia Gamon, europoslankyně zvolená za liberální stranu NEOS, se slovy, že lidé podezřelí z korupce do politiky nepatří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas