Ondřej Liška, který stojí v čele zelených od prosince 2009, na post předsedy opět kandidoval. Během sobotní volby svedl souboj s Petrem Štěpánkem, který rovněž ohlásil svoji kandidaturu. Liška zvítězil s celkovým počtem 125 hlasů, pro jeho protikandidáta hlasovalo 66 delegátů.
Ondřej Liška se o mandát předsedy strany ucházel již počtvrté. Petr Štěpánek kandidoval na post předsedy po deseti letech, v roce 2004 jej těsně porazil Jan Beránek.
Liška hodlá stranu hájit jako celek
Petr Štěpánek po vyhlášení výsledků vítězi volby i celé straně popřál hodně štěstí do budoucna. Nově zvolený předseda Ondřej Liška poté ve svém projevu poděkoval za důvěru a prohlásil, že vždy bude hájit Stranu zelených jako celek, ne jednotlivé proudy, které se v ní projevují.
Nyní si strana bude volit první místopředsedkyni strany, jedinou kandidátkou na tuto pozici je Jana Drápalová. Zelení své vedení volí zpravidla každé dva roky. Dbají přitom na přiměřené zastoupení žen i mužů. Předseda či předsedkyně a první místopředseda či místopředsedkyně musí být opačného pohlaví, nejméně jedna žena a jeden muž jsou pak mezi dalšími pěti členy předsednictva.
Do sněmovny se strana od roku 2010 nedostala
Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročila pětiprocentní hranici a nedostala se tak do sněmovny. Má ale zastoupení v Senátu. V roce 2012 na její kandidátce uspěla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Zelení společně s KDU-ČSL a Pirátskou stranou podporovali také úspěšnou kandidaturu senátora Libora Michálka v Praze 2.
V podzimních sněmovních volbách zelení na poslanecká křesla opět nedosáhli, získali 3,2 procenta hlasů. Proti minulým volbám si ale mírně polepšili a díky překročení tříprocentní hranice mají nárok na pravidelné státní příspěvky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr