Strana zelených si zvolila svého předsedu. Je jím opět Ondřej Liška

25.01.2014 19:53 | Zprávy

Během celého víkendu probíhá sjezd Strany zelených, na kterém si delegáti strany v sobotu večer zvolili nového předsedu. Tím se stal opět Ondřej Liška. V návaznosti na výsledky předčasných voleb do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2013 vedení zelených již dříve oznámilo, že na lednovém sjezdu rezignuje.

Strana zelených si zvolila svého předsedu. Je jím opět Ondřej Liška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Ondřej Liška, který stojí v čele zelených od prosince 2009, na post předsedy opět kandidoval. Během sobotní volby svedl souboj s Petrem Štěpánkem, který rovněž ohlásil svoji kandidaturu. Liška zvítězil s celkovým počtem 125 hlasů, pro jeho protikandidáta hlasovalo 66 delegátů.

Ondřej Liška se o mandát předsedy strany ucházel již počtvrté. Petr Štěpánek kandidoval na post předsedy po deseti letech, v roce 2004 jej těsně porazil Jan Beránek.

Liška hodlá stranu hájit jako celek

Petr Štěpánek po vyhlášení výsledků vítězi volby i celé straně popřál hodně štěstí do budoucna. Nově zvolený předseda Ondřej Liška poté ve svém projevu poděkoval za důvěru a prohlásil, že vždy bude hájit Stranu zelených jako celek, ne jednotlivé proudy, které se v ní projevují.

Nyní si strana bude volit první místopředsedkyni strany, jedinou kandidátkou na tuto pozici je Jana Drápalová. Zelení své vedení volí zpravidla každé dva roky. Dbají přitom na přiměřené zastoupení žen i mužů. Předseda či předsedkyně a první místopředseda či místopředsedkyně musí být opačného pohlaví, nejméně jedna žena a jeden muž jsou pak mezi dalšími pěti členy předsednictva.

Do sněmovny se strana od roku 2010 nedostala

Strana zelených vypadla z nejvyšší politiky po sněmovních volbách v roce 2010, kdy nepřekročila pětiprocentní hranici a nedostala se tak do sněmovny. Má ale zastoupení v Senátu. V roce 2012 na její kandidátce uspěla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Zelení společně s KDU-ČSL a Pirátskou stranou podporovali také úspěšnou kandidaturu senátora Libora Michálka v Praze 2.

V podzimních sněmovních volbách zelení na poslanecká křesla opět nedosáhli, získali 3,2 procenta hlasů. Proti minulým volbám si ale mírně polepšili a díky překročení tříprocentní hranice mají nárok na pravidelné státní příspěvky. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO Šok pro Leyenovou. Ukrajina a Green Deal. V Bruselu málem řekli NE

4:44 VIDEO Šok pro Leyenovou. Ukrajina a Green Deal. V Bruselu málem řekli NE

Europoslanec Ivan David se dělí o své postřehy ze středečního zasedání EP, během kterého byla vyslov…