Za vážné Středula považuje, že některé firmy ve státním vlastnictví již uvažují o hromadném propouštění. To podle něj dokazuje, že stát chrání firmy nedostatečně, přestože mohou mít významné postavení na trhu práce. „Celkově říkám, že jsme v čase, kdy hrozí ekonomický blackout a už dnes je jasné, že krize bude horší než v roce 2009,“ dodává.
Pomoc vlády by měla přijít v širším měřítku. Program Antivirus funguje dobře, přestože byl realizován ve velmi krátkém čase. Řada zaměstnavatelů díky němu nepropouští. Přesto by odboráři viděli ještě určité vylepšení: „A sice, aby pro další období zaměstnavatelé mohli dostat zálohu. Aby čerpání prostředků nebylo podmíněno tím, že nejprve musí vyplatit mzdy a až poté dostanou její refundaci. Mnoho subjektů bylo zastaveno ze dne na den a trpí nedostatkem hotovosti,“ upozorňuje.
Ministerstvo financí počítá letos s nezaměstnaností jen ve výši 3,3 procenta, podle Středuly však bude vyšší. Mnohem blíž realitě je prý údaj Mezinárodního měnového fondu s predikcí až 7,5 procenta lidí letos bez práce. „Pokud jde o trh práce, můžeme se dostat až na 400 tisíc nezaměstnaných,“ říká Středula. Vše je ale podmíněno tím, jaký bude skutečný vývoj, tento účet se bude uzavírat až na konci.
Proměnných je velké množství, ale cíl by měl být jednoznačný: „Zachránit ekonomiku. Proto říkáme, abychom zapomněli na různé pohledy skrze rozpočtovou odpovědnost, protože opravdu zachraňujeme ekonomiku,“ zdůrazňuje odborář Středula, podle něhož si kabinet už uvědomil, že je potřeba, aby se svými sociálními partnery jednal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab