Strkali je k Turkům celou noc. Ale oni je nechtěli. Migranti v Řecku to nemají lehké

21.05.2020 14:35 | Zprávy

Kvůli koronaviru se na chvíli obnovily hranice nejen v Evropě, ale i na okraji Evropy. Ovšem podle zjištění Deutsche Welle nejsou nepropustné. A to ani jedním směrem. V Řecku prý dochází k tomu, že migranty sebere policie, zabaví jim věci, naloží je na dodávku a převeze zpátky do Turecka. Ačkoliv už pár měsíců žili v Řecku. Podle výpovědi migranta jednu skupinu na moři strkali zpátky k Turkům celou noc.

Strkali je k Turkům celou noc. Ale oni je nechtěli. Migranti v Řecku to nemají lehké
Foto: Repro Youtube
Popisek: Řecká pobřežní stráž brání migrantům v plavbě

Řeč je o nelegálních deportacích migrantů z Řecka. Které podle německé stanice dále probíhají. Což dokládají na příběhu dvaadvacetiletého Afghánce Bakhtyara. Tomu prý řecký policista na sklonku dubna řekl, aby šel s ním, že mu vyřídí nové papíry. Což mladý muž pokládal za další krok ve svém snu o životě v Evropě.

Před dvěma měsíci prý překročil řeku Evros, pak pokračoval do utečeneckého tábora zřízeného na okraji řecké Soluně. Tam se údajně zaregistroval u řecké policie, což je první krok směrem k žádosti o azyl. To  bylo 12. února. Ovšem brány úřadů se zavřely kvůli koronaviru a Bakhtyar čekal, až se znovu otevřou, aby mohl podat žádost o azyl. Ale k tomu prý nedostal šanci, protože ho naložili do bílé dodávky a odvezli na policejní stanici v Soluni. Kde mu sebrali všechny věci, co měl u sebe, včetně mobilního telefonu.

Pak ho prý odvezli na jinou policejní stanici, kde se mu dostalo od policstů facek a kopanců, a nakonec ho naložili na náklaďák krytý plachtou, aby nebylo vidět, co se převáží. Ten se rozjel na východ, směrem k tureckým hranicím. Když zastavil, Bakhtyar si uvědomil, že není sám a nalézá se na březích řeky Evros, kde jeho a další mladé muže naložili po deseti na čluny a odvezli je zpátky do Turecka. Jak Deutsche Welle připomíná, kvůli koronaviru žádné oficiální deportace neprobíhají a Bakhtyar není sám, kdo vypovídal o podobných praktikách na řecké straně. Podle Deutsche Welle a neziskových organizací mají deportovaní společné toto: jsou muži, je jim pod 30 a cestují sami. Většina pochází z Afghánistánu nebo z Pákistánu či ze severu Afriky a policie je zadržela buď přímo v utečeneckém táboře u Soluně nebo poblíž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…